Karolio liga: simptomai, diagnostika, gydymas ir prognozė

Caroli liga – tai labai retas genetinis kepenų sutrikimas, dėl kurio kepenų latakai tampa nenormaliai išsiplėtę (išsiplečia). Kepenų latakai yra kanalai, kuriais tulžis nukeliauja iš kepenų į plonąją žarną. Kai latakai platėja, juose gali lengvai susikaupti tulžis, susidaryti akmenėlių, kurie užkemša latakus, sukelia infekciją ir uždegimą. Tokiose vietose gali formuotis ir cistos.

Caroli ligos formos

Skiriamos dvi šios ligos rūšys: Caroli liga ir Caroli sindromas. Pirmuoju atveju pažeidžiami tik kepenų latakai, be gilesnių pažeidimų. Caroli sindromas žymi sunkesnę formą, kai, be latakų išsiplėtimo, dar išsivysto fibrozė – kepenų randėjimas.

Kiek dažna Caroli liga?

Šį sutrikimą turi ypač mažai žmonių – tik vienam iš milijono tenka ši diagnozė.

Priežastys

Caroli liga dažniausiai atsiranda dėl spontaniškų pakitimų genetiniame lygmenyje, tačiau kai kuriais atvejais sutrikimas pasireiškia šeimose kaip autosominio dominuojančio paveldėjimo liga. Caroli sindromas siejamas su PKHD1 geno mutacija – šis genas kontroliuoja baltymus, svarbius kepenų bei inkstų latakų formavimuisi dar vaisiaus vystymosi metu. Kadangi Caroli liga dažnai susijusi su Caroli sindromu, įtariama, kad PKHD1 mutacijos gali būti reikšmingos ir sergant Caroli liga, tačiau šis ryšys dar nėra visiškai ištirtas.

Simptomai

  • Stiprus skausmas dešinėje pilvo pusėje.
  • Vėmimas.
  • Pakyla temperatūra, atsiranda šaltkrėtis.
  • Odos bei akių baltymų geltonumas (gelta).
  • Niežulys.

Caroli liga gali ilgą laiką nesukelti jokių aiškių požymių, tačiau kai susidaro latakų akmenys ir jie užkemša lataką, gali prasidėti uždegimas (cholangitas). Tuomet simptomai gali prasidėti įvairiame amžiuje, bet dažniau iki 30 metų. Kartais liga pasireiškia silpnais gripo simptomais, kurie tęsiasi nuolat. Retai dėl tulžies sąstovio ir lėtinio uždegimo latakuose gali vystytis vėžiniai augliai (cholangiokarcinoma).

Kaip diagnozuojama Caroli liga?

Pirmiausia gydytojas apžiūrės jus ir užduos klausimų apie jaučiamus simptomus. Dažnai skiriami kraujo tyrimai, įskaitant kepenų fermentų kiekio nustatymą – jų padidėjimas gali rodyti latakų užsikimšimą.

  • Pilvo ultragarso tyrimas.
  • Kompiuterinė tomografija (KT tyrimas).
  • Magnetinio rezonanso tomografija (MRT).

Kai kuriais atvejais atliekamas endoskopinis tyrimas (ERCP), kurio metu per burną ir skrandį įvedamas lankstus vamzdelis, suteikiantis galimybę apžiūrėti kepenų latakus iš vidaus, įvertinti randus ar mases. Yra ir specializuota MRT rūšis – MRCP, kuri leidžia išmatuoti, kiek išsiplėtę kepenų latakai ir ar nėra jų akmenų.

Gydymas

Nors šios ligos visiškai išgydyti negalima, įvairūs gydymo būdai leidžia kontroliuoti simptomus ir užkirsti kelią pavojingesnėms komplikacijoms. Pacientu rūpinasi gydytojų komanda: genetikai, gastroenterologai, kepenų specialistai, urologai, nefrologai, radiologai ir, prireikus, transplantacijos chirurgai.

Gydymo planas priklauso nuo to, kurioje kepenų pusėje atsiranda išsiplėtę latakai. Jei pažeista tik viena pusė (kairė arba dešinė), galima pašalinti tą kepenų dalį chirurginiu būdu (hemihepataktomija). Daugeliui, kuriems atlikta dalinė kepenų pašalinimo operacija, simptomai daugiau nebegrįžta.

Kai latakai išsiplėtę abiejose kepenų pusėse, gydymui dažnai skiriami antibiotikai, siekiant išvengti uždegimo (cholangito), taip pat vaistas ursodeoksicholio rūgštis, kuris sumažina kai kuriuos ligos keliamus sutrikimus. Kartais atliekama vidinė tulžies apylankos operacija – tai padeda pašalinti tulžį iš kepenų efektyviau.

Itin sunkių atvejų gydytojai gali rekomenduoti kepenų persodinimą.

Prevencija

Caroli ligos išvengti neįmanoma, kadangi tai įgimtas genetinis sutrikimas.

Prognozė

Nors pati Caroli liga tiesiogiai gyvenimo trukmės nenulemia, svarbiausią įtaką turi galimos komplikacijos:

  • Cholangitas – stiprus tulžies latakų uždegimas, kilęs dėl užsilaikiusių akmenų, kelia grėsmę gyvybei, nes gali būti mirtinas vos per keletą valandų ar dienų.
  • Tulžies latakų vėžys (cholangiokarcinoma) – ilgai trunkantis uždegimas ir nesusitvarkanti tulžis gali lemti vėžinius pakitimus. Laiku diagnozavus auglius ir gydant rezultatai žymiai geresni.
  • Kepenų nepakankamumas – ilgalaikis uždegimas gali peraugti į rimtesnes kepenų ligas.

Ligos prognozė labai priklauso nuo to, ar tinkamai gydomos uždegimo atakos ir reguliariai stebima dėl komplikacijų. Tinkamai prižiūrint, sergantieji Caroli liga gali išlikti aktyvūs ir gyventi visavertiškai.

Kada būtina kreiptis į gydytoją?

Nedelskite kreiptis į sveikatos priežiūros specialistą, jei pastebite dešiniojo šono skausmus, pykina, vemiate, jaučiate aukštą temperatūrą ar pastebite gelta.

Ką svarbu aptarti su gydytoju?

  • Kuri ligos rūšis – Caroli liga ar Caroli sindromas – jums nustatyta?
  • Kokio sunkumo jūsų atvejis, remiantis atliktais tyrimais?
  • Kokios gydymo galimybės siūlomos?
  • Ar yra vaistų, kurie galėtų padėti valdyti simptomus ar išvengti komplikacijų?
  • Ar jums gali būti taikoma operacija? Jei taip – kokia?
  • Kokios būtų numatomos operacijos rizikos ir nauda?
  • Kokius požymius stebėti, kad laiku pastebėtumėte komplikacijas?

Caroli ligos ir panašių ligų skirtumai

Policistinė kepenų liga (PCLD) ir Caroli liga abi veikia kepenų latakus, tačiau skiriasi. PCLD atveju kepenyse atsiranda daug cistų – skysčio pripildytų maišelių. Caroli liga gali sukelti cistų, tačiau pagrindinis bruožas yra tam tikrų kepenų latakų išsiplėtimas. Caroli liga taip pat priskiriama tulžies latakų cistoms, kai pažeidžiami kepenų viduje esantys (intrahepatiniai) latakai ir jų išsiplėtimas yra daugkartinis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *