Kifozė yra tada, kai jūsų viršutinė nugaros dalis (apie krūtinės sritį) lenkiasi į priekį dėl stuburo išlinkimo. Lengva kifozė gali nesukelti sveikatos problemų, tačiau gali sukelti sunkumų stovint, o sunkiais atvejais gali sukelti skausmą ir kvėpavimo problemas. Kifozės gydymas priklauso nuo tokių veiksnių kaip amžius, sunkumas, kifozės tipai, medicininė istorija ir kvėpavimo sunkumai.
Kiek yra kifozės tipų?
Dažniausi kifozės tipai yra:
- Posturalinė kifozė: Tai yra dažniausias tipas, paprastai paveikiantis paauglius. Jis atsiranda dėl blogos laikysenos, kuri ištempia raiščius ir raumenis, laikydama jūsų slankstelius vietoje. Tačiau šis kifozės tipas nesukelia skausmo.
- Scheuermano kifozė: Pasireiškia vaikams, kai slanksteliai įgauna pleišto formą vietoj stačiakampio. Tačiau šio tipo priežastis vis dar nežinoma. Pleišto formos slanksteliai sukelia stuburo kreivumą į priekį, sukeldami kuprotą nugarą. Scheuermano kifozė gali būti skausminga, ypač ilgai stovint ar sėdint.
- Įgimta kifozė: Atsiranda gimimo metu, šis kifozės tipas atsiranda, kai stuburas nesivysto tinkamai gimdoje ir gali tapti sunkesnis su amžiumi. Įgimtos kifozės sukeltą stuburo išlinkimą galima ištaisyti operacijos pagalba, kuri užkerta kelią būklei blogėti.
- Cervikalinė kifozė: Atsiranda, kai viršutinė stuburo dalis, arba stuburo dalis, esanti po kaukole, lenkiasi į priekį, o ne atgal.
- Hiperkifozė: Tai yra tada, kai stuburas lenkiasi daugiau nei 50 laipsnių. Šis tipas dažnas tiems, kurie yra 40 metų ir vyresni.
- Ankilozuojantis spondilitas: Tai yra spondiloartrito liga. Dauguma pacientų, sergančių šia liga, skundžiasi lėtiniu nugaros ar klubo skausmu.
Ką sukelia kifozę?
Kifozė atsiranda, kai slanksteliai tampa pleišto formos. Veiksniai, kurie sukelia neįprastą slankstelių formą, yra:
- Fraktūros: Kreivas stuburas gali būti dėl lūžusių slankstelių, pavyzdžiui, kompresinių lūžių, kurie yra dažniausias tipas.
- Osteoporozė: Silpnėjantys slanksteliai, dėl osteoporozės, gali sukelti stuburo išlinkimą, ypač jei slanksteliai patiria kompresinius lūžius.
- Diskų degeneracija: Slankstelių diskai yra pagalvėlės tarp stuburo slankstelių. Kifozė gali pablogėti, kai šie diskai degeneruoja.
- Kitos problemos: Kifozė vaikams gali būti susijusi su tokiomis būklėmis kaip Ehlers-Danlos sindromas. Be to, genetika gali turėti įtakos kai kurioms įgimtoms kifozės atvejams.
kokie yra kifozės simptomai?
Dažniausi kifozės simptomai yra:
- Kuprota viršutinė nugaros dalis
- Lenkta galva į priekį
- Apvalūs pečiai
- Įtempti raumenys
Sunkios kifozės atveju gali pasireikšti šie simptomai:
- Pusiausvyros problemos
- Šlapimo ar žarnyno nelaikymas
- Ekstremalus nuovargis
- Sunkumas kvėpuojant arba dusulys
- Nutirpimas ar silpnumas kojose
- Stingulys ar skausmas pečių ir nugaros srityje
Kokios yra kifozės komplikacijos?
- Sunkumai atliekant kasdienes užduotis: Kifozė yra susijusi su silpnais nugaros raumenimis ir sunkumais atliekant kasdienes užduotis, tokias kaip atsisėdimas iš kėdės ar vaikščiojimas. Ji taip pat sukelia sunkumų vairuojant ir pakreipiant veidą.
- Virškinimo problemos: Tokios problemos kaip rūgšties refliuksas ir rijimo sunkumai gali atsirasti, kai sunki kifozė suspaudžia virškinamąjį traktą.
- Kūno įvaizdžio problemos: Kuprota nugaros dalis gali sukelti, kad paveikti žmonės jaustųsi nesaugūs ir turėtų prastą kūno įvaizdį.
Ar kifozė gali virsti skolioze?
Kifozė nevirsta skolioze. Nors abi būklės veikia stuburą, kifozė atsiranda, kai stuburas neįprastai lenkiasi iš priekio į galą, o skoliozė atsiranda, kai stuburas lenkiasi į šoną.
Kaip diagnozuojama kifozė?
Gydytojas gali paskirti šiuos tyrimus:
- X-spinduliai arba CT tyrimai: Tyrimas gali nustatyti slankstelių deformacijas ir nustatyti kreivumo laipsnį.
- MRI: MRT naudoja radijo bangas ir magnetinį lauką, kad nustatytų infekciją ar naviką stubure.
- Nervų laidumo testai: Tiems, kurie patiria nutirpimą ar raumenų silpnumą, gydytojai gali paskirti nervų laidumo testą, kad nustatytų, ar yra suspaustas nervas.
- Kaulų tankio testai: X-spinduliai, skirti patikrinti kaulų stiprumą ir numatyti lūžių riziką.
Kaip gydoma kifozė?
Kifozės gydymas skiriasi priklausomai nuo priežasties, sunkumo, kifozės tipų, amžiaus ir paciento sveikatos būklės. Gydymo metodai apima:
- Vaistai: Skausmo malšintojai ir osteoporozės vaistai gali padėti valdyti kifozę. Vaistai, stiprinantys kaulus, gali padėti užkirsti kelią stuburo lūžiams, kurie gali pabloginti kifozę.
- Pratimai: Pratimai, skirti ištempti ir stiprinti nugaros raumenis, gali padėti pagerinti stuburo lankstumą ir sumažinti nugaros skausmą.
- Įtvarai: Aktyviai augantiems vaikams su daugiau nei 65 laipsnių kreiviu stuburu, įtvarai gali ištaisyti arba užkirsti kelią kifozės pablogėjimui.
- Operacija: Operacija gali sumažinti stuburo kreivumą. Dažniausias chirurginis metodas kifozės gydymui yra stuburo fuzijos operacija. Tačiau kandidatai į operaciją turi turėti įgimtą kifozę arba Scheuermano kifozę su daugiau nei 75 laipsnių kreivumu, arba sunkius nugaros skausmus, nepaisant bandymų gydyti be operacijos.
Kaip galima išvengti kifozės?
Tam tikrų tipų kifozę neįmanoma užkirsti kelią. Tačiau šie žingsniai gali padėti išvengti posturalinės kifozės:
- Laikykite sveiką svorį.
- Laikykite gerą laikyseną.
- Stiprinkite pilvo ir nugaros raumenis.
- Vaikams, mokiniams, knygas ir reikmenis nešiokite tvirtoje kuprinėse arba ant ratų.
Kada kreiptis į gydytoją?
Jei manote, kad jūsų ar jūsų vaiko laikyseną veikia pastebimas neįprastas stuburo išlinkimas, patartina pasikonsultuoti su gydytoju. Be to, apsilankykite skubios pagalbos skyriuje, jei atsiranda kvėpavimo sunkumų.

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.