Sužinosite
- Kas yra Colles lūžis?
- Kaip įvyksta Colles lūžis?
- Kam dažniausiai pasitaiko Colles lūžiai?
- Colles lūžių paplitimas
- Kuo Colles lūžis skiriasi nuo Smith lūžio?
- Rizika susirgti osteoporoze ir Colles lūžiu
- Colles lūžio simptomai
- Galimos komplikacijos
- Diagnostika
- Gydymo būdai
- Gijimo trukmė
- Ar Colles lūžis gali sugyti savaime?
- Profilaktika
- Prognozė
- Kasdienė priežiūra ir skausmo mažinimas
Colles lūžis – tai viena dažniausių stipinkaulio lūžio formų, dažniausiai patiriama krintant ant ištiestos rankos. Ši trauma laikoma rimta ir sukelia didelį skausmą, todėl įtariant stipinkaulio lūžį rankos srityje reikėtų nedelsti ir kreiptis į skubios pagalbos skyrių.
Kas yra Colles lūžis?
Colles lūžis – tai stipinkaulio lūžis riešo srityje, kai kaulas pasislenka aukštyn (nugarinės krypties anguliacija). Dažniausiai lūžis įvyksta maždaug vieno centimetro atstumu nuo stipinkaulio galo. Tokiu atveju lūžęs kaulas tarsi išlinksta į viršų. Trauma dažniausiai nutinka bandant sustabdyti kritimą ir įsiremti delnu į žemę, nes būtent tada stipinkaulis gauna didžiausią smūgį.
Kaip įvyksta Colles lūžis?
Colles lūžiui būdinga, kad kritimo metu žmogus instinktyviai ištiesia ranką ir smūgis tenka riešui bei plaštakos kaulams. Didžiausia apkrova tenka dviejų pagrindinių riešo kaulų – laivakaulio ir mėnulio kaulo – sričiai, iš kurios jėga perduodama stipinkauliui. Dėl to šio kaulo galas lūžta ir pasislenka aukštyn nuo natūralios padėties.
Kam dažniausiai pasitaiko Colles lūžiai?
Dažniausiai Colles lūžį patiria vyresnio amžiaus moterys, ypač tos, kurioms diagnozuota osteoporozė – kaulus silpninanti liga. Net ir lengvas kritimas šiuo atveju gali sukelti stipinkaulio lūžį. Tačiau tokia trauma gali ištikti bet kuriame amžiuje: ją gali sukelti eismo įvykiai, aktyvus laisvalaikis (pvz., slidinėjimas, dviratininkavimas, jodinėjimas, žiemiškos pramogos) ar kontaktinės sporto šakos. Dėl šios priežasties visiems rekomenduojama dėvėti specialias apsaugas, pvz., riešo įtvarus.
Colles lūžių paplitimas
Šio tipo stipinkaulio lūžiai – vieni dažniausių rankos skeletinėje sistemoje. Stipinkaulis yra dažniausiai lūžtantis rankos kaulas, todėl Colles lūžiai gerai žinomi traumatologams.
Kuo Colles lūžis skiriasi nuo Smith lūžio?
Smith lūžis vadinamas atvirkštiniu Colles lūžiu. Jis pasižymi tuo, kad kaulo galas pasislenka ne aukštyn, o apatinės (delninės) pusės link.
Rizika susirgti osteoporoze ir Colles lūžiu
Žmonės, turintys osteoporozę, yra ypač imlūs Colles lūžiui. Šis lūžis kartais tampa pirmu ženklu, kad kaulai yra silpnesni nei tikėtasi. Tokiu atveju rekomenduojama pasitarti su gydytoju dėl osteoporozės tyrimų ir prevencijos galimybių.
Colles lūžio simptomai
- Stiprus skausmas riešo srityje
- Mėlynės
- Patinimas
- Nepaįprastas riešo kampas, deformacija
- Sumažėjusi ar skausminga judesių amplitudė
Riešo lūžis dažnai atrodo tarsi ranka būtų palinkusi neįprasta kryptimi – tai iš karto turėtų kelti įtarimą dėl rimtos traumos.
Galimos komplikacijos
- Užsilikęs riešo sąstingis (sustings, per mažą laiką ribojant judrumą, ypač po ilgesnio gipso nešiojimo)
- Kompartmento sindromas – skausminga būsena, kai aplink raumenis atsiranda per didelis spaudimas
- Klaidingas kaulų suaugimas (malunionas), kai kaulai nesusijungia tinkamai
- Vidinio nervo pažeidimai, galintys sukelti pirštų paralyžių ar sumažėjusį jėgą
- Karpalinio tunelio sindromas – spaudimo pojūtis ir tirpimas dėl nervo suspaudimo rieše
- Refleksinė simpatinė distrofija, pasireiškianti deginančiu skausmu rankoje ar kitoje galūnėje
- Antrinė osteoartrito forma, sukelianti sąnario skausmą ir deformaciją
- Extensor pollicis longus (EPL) sausgyslės plyšimas, dėl ko nykštys gali nebegalėti atsitraukti nuo delno
Diagnostika
Nustatyti Colles lūžį dažniausiai pakanka rentgeno nuotraukos. Paprastai tai atliekama skubios pagalbos skyriuje iš karto po traumos.
Klausimai, kuriuos gali užduoti gydytojas
- Kur jaučiate didžiausią skausmą?
- Kaip apibūdintumėte skausmą?
- Kaip įvyko trauma?
- Kokie yra kiti jaučiami simptomai?
- Kokius vaistus vartojate šiuo metu?
- Ar jau gėrėte vaistų nuo skausmo?
Gydymo būdai
Sustiprinus diagnozę, gydytojas lūžusį stipinkaulį grąžina į natūralią padėtį ir fiksuoja jį gipsu, įtvaru ar specialiu įrėminimu (splintu). Gipsas paprastai uždedamas nuo žemiau alkūnės iki pat pirštų vidurio. Būtina saugoti, kad gipsas nesušlaptų.
Kai kuriais atvejais, jei kaulų fragmentai smarkiai pasislinkę, prireikia operacijos. Chirurginės operacijos metu kaulai sulyginami, o jų vietoje laikymui gali būti naudojami metaliniai smeigtukai, plokštelės, varžtai ar išoriniai fiksatoriai – jie užtikrina, kad kaulas sugytų taisyklingoje padėtyje. Po operacijos ranka taip pat imobilizuojama gipsu ar įtvaru.
Savigyda namuose
Colles lūžio gydymas namų sąlygomis nėra galimas – būtinas profesionalus medikų įsikišimas. Jeigu patyrėte tokią traumą, nedelskite ir kreipkitės į gydytoją.
Priežiūra pas specialistą
Iš skubios pagalbos skyrius būtina toliau lankytis pas ortopedą. Ortopedas stebės gijimo procesą, esant poreikiui atliks kontrolinius rentgeno tyrimus ir parinks tolesnes gydymo bei reabilitacijos priemones.
Gijimo trukmė
Vidutinė gipso nešiojimo trukmė – apie šešias savaites, tačiau kiekvienas žmogus gyja skirtingu tempu. Pilnas funkcionalumo grįžimas gali užtrukti iki vienų metų nuo traumos. Net nuėmus gipsą, tam tikrą laiką reikėtų vengti sunkių pratimų ar sporto – tam dažnai rekomenduojama palaukti 3–6 mėnesius, priklausomai nuo gydytojo nurodymų ir gijimo eigos. Praėjus 1–2 mėnesiams po gipso nuėmimo dažnu atveju jau galima plaukioti ar daryti nesudėtingus apatinės kūno dalies pratimus.
Ar Colles lūžis gali sugyti savaime?
Be gydymo Colles lūžis tinkamai nesugis, o netaisyklingas kaulo suaugimas gali sukelti ilgalaikių pasekmių. Kaulai turi būti atstatyti į natūralią padėtį ir imobilizuoti, todėl svarbu nedelsti ir kreiptis į medicinos įstaigą.
Profilaktika
- Dėvėkite apsauginius riešo įtvarus slidinėjant, važiuojant riedučiais ar dviračiu
- Venkite lipti ant nestabilių kopėčių ir saugokitės aukščio
- Tvarkingai sudėliokite kilimėlius ir baldus namuose, kad nebūtų už ko užkliūti
Visų kritimų išvengti neįmanoma, tačiau sumažinti riziką ir apsisaugoti nuo traumų gali padėti paprastos atsargumo priemonės.
Prognozė
Didžioji dauguma žmonių po Colles lūžio, tinkamai gydant ir laikantis gydytojo nurodymų, sugrįžta prie įprastos kasdienės veiklos. Tačiau pilnai atstatyti judesius ir raumenų stiprumą gali užtrukti iki metų. Reabilitacijos metu svarbu vengti per didelio krūvio ir aktyvumo, kol gydytojas nepateiks aiškių nurodymų.
Reabilitacijos pratimai
Fizinė terapija dažnai skiriama siekiant atstatyti judesių amplitudę ir stiprinti raumenis. Pratimai būna tempimo ir stiprinimo – juos individualiai parenka kineziterapeutas.
Pakartotinio lūžio rizika
Nors kaulai sugyja, visada išlieka pakartotinio lūžio tikimybė – vėl nukritus ar patyrus stipresnį smūgį galima susižaloti tą pačią ranką iš naujo. Dėl to svarbu stengtis išvengti traumų ir pasirūpinti kaulų būkle.
Kasdienė priežiūra ir skausmo mažinimas
- Kelkite ranką aukščiau širdies, kad sumažėtų patinimas
- Dėkite ledą ant riešo, tarp jo ir odos visada turėdami audinį (pvz., rankšluostį)
- Gerkite nereceptinius vaistus nuo skausmo, tokius kaip ibuprofenas ar paracetamolis – prieš tai pasitarkite su gydytoju dėl tinkamo dozavimo
Jei skausmas nekontroliuojamas, būtinai apie tai informuokite medicinos darbuotojus.
Kada būtina kreiptis į gydytoją?
- Nepavyksta pajudinti pirštų
- Skausmas labai sustiprėja
- Pirštai ar nagai pamėlsta ar pakeičia spalvą
- Jaučiamas tirpimas ar dilgčiojimas pirštuose
- Sumažėja pirštų judrumas
Ką verta aptarti su gydytoju dėl Colles lūžio?
- Kiek laiko reikės nešioti įtvarą ar gipsą?
- Ar būtini papildomi rentgeno tyrimai?
- Ar reikės fizinės terapijos?
- Kokie skausmą malšinantys vaistai labiausiai tinka?
- Kada turiu vėl atvykti pas ortopedą?

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.