Pūslelinis būgnelio uždegimas: priežastys, simptomai ir gydymas

Buliarinė miringitas – tai ausies būgnelio uždegimas, pasireiškiantis skausmingų pūslelių susidarymu ant ausies būgno. Ši būklė dažniausiai pasireiškia vaikams nuo 5 iki 8 metų, tačiau gali užklupti ir jaunesnius vaikus bei suaugusiuosius. Buliarinis miringitas neretai vystosi peršalimo ar ūminės vidurinės ausies infekcijos metu.

Buliarinio miringito simptomai

  • Staiga atsirandantis stiprus ausies skausmas
  • Karščiavimas
  • Pablogėjęs apetitas
  • Sutrikęs miegas
  • Klausos susilpnėjimas
  • Skysčio bėgimas iš ausies

Kas sukelia buliarinį miringitą?

Šią ligą sukelia virusų arba bakterijų sukeltas ausies būgnelio uždegimas. Užsikrėtus, ausies būgnelis sudirginamas ir tarp jo sluoksnių formuojasi pūslelės, užpildytos skysčiu. Dažniausiai pagrindiniai kaltininkai – tie patys virusai ir bakterijos, kurie sukelia peršalimą ir vidurinės ausies uždegimą. Dažniausiai nustatomi virusai – respiracinis sincitinis virusas, tačiau ligą gali sukelti ir tokios bakterijos kaip pneumokokas ar mikoplazma.

Reikia žinoti, kad ne kiekvienas vidurinės ausies uždegimas komplikuojasi buliariniu miringitu. Tyrimai rodo, kad tik apie 10% vaikų, sergančių ūmiu vidurinės ausies uždegimu, išsivysto ši specifinė forma.

Galimos komplikacijos

Laikinas klausos praradimas yra dažniausia pasitaikanti komplikacija. Labai retai gali išsivystyti rimtesni padariniai, tokie kaip vidinės ausies uždegimas (labirintitas), galvos smegenų dangalų uždegimas (meningitas) ar smilkinkaulio uždegimas (mastoiditas).

Kaip nustatoma ši liga?

Diagnozuojant buliarinį miringitą, gydytojas ausį apžiūri otoskopu ir ieško būdingų pūslelių ant ausies būgnelio. Jei įtariamas klausos susilpnėjimas, gali būti paskirtas tyrimas – audiograma, kuri parodo, kiek ir kaip stipriai susilpnėjo klausa.

Kas yra klausos tyrimas tonais?

Klausos tonais testas – pati dažniausia klausos vertinimo procedūra. Jos metu žmogus užsideda ausines ar įdeda specialius ausų kištukus, ir į garsų nepraleidžiančią patalpą siunčiami įvairaus stiprumo bei dažnio garsai. Asmuo turi paspausti mygtuką, pakelti ranką ar pasakyti „taip“ išgirdęs garsą. Gauti rezultatai sužymimi audiogramoje, atspindinčioje klausos ypatumus ir laipsnį.

Gydymo galimybės

Taikomi įvairūs gydymo būdai, priklausomai nuo simptomų ir ligos eigos:

  • Skausmą mažinantys vaistai
  • Nosiaryklės paburkimą mažinantys preparatai
  • Antibakteriniai vaistai, jei priežastis – bakterijos
  • Kai kuriais atvejais gydytojas gali steriliai pradurti susidariusias pūsleles, kad palengvėtų simptomai

Dažniausiai būklė palengvėja ir simptomai sumažėja jau per 1–2 dienas nuo gydymo pradžios.

Prevencija – kaip apsisaugoti?

Efektyviausias būdas sumažinti buliarinio miringito riziką – rūpintis savimi ir vaikais, kad mažėtų peršalimo ir ausų infekcijų tikimybė. Nors visiškai išvengti virusų ar bakterijų nepavyks, tačiau keletas patarimų gali padėti:

  • Reguliariai plaukite rankas: taip apsaugosite nuo šalto virusų, kurie dažnai patenka per burną, akis ar nosį
  • Valykite dažnai liečiamus paviršius – virusai ilgai išlieka aktyvūs ant durų rankenų ir kitų paviršių
  • Naudokite rankų dezinfekantus, jei negalite jų išplauti su vandeniu ir muilu
  • Stiprinkite imuninę sistemą: pailsėkite, valgykite visavertį maistą ir pakankamai judėkite
  • Ligos metu likite namuose ir neleiskite sergančių vaikų į mokyklą ar darželį, kad nebūtų užkrėsti kiti
  • Venkite rūkymo, ypač patalpose ar automobilyje, kur būna vaikai, – dūmų poveikis padidina ausų infekcijų tikimybę
  • Kontroliuokite alergijas: alergijos iššauktas uždegimas ir gleivių perteklius gali trukdyti ausies latakui ir didina infekcijos riziką
  • Skiepykitės pagal rekomenduojamą grafiką – taip sumažėja rizika sirgti virusinėmis ar bakterinėmis ligomis, galinčiomis sukelti šią būklę

Būklės eiga ir prognozė

Gavus tinkamą gydymą, dauguma žmonių pasveiksta labai greitai – net 95% atvejų simptomai ženkliai sumažėja jau per pirmą ar antrą parą nuo gydymo pradžios.

Kasdienis gyvenimas su buliariniu miringitu

Daugeliu atvejų gijimą užtikrina paskirti vaistai skausmui malšinti bei antibiotikai. Papildomai galima pasitelkti šilto kompreso uždėjimą ant pažeistos ausies. Tai gali palengvinti nemalonius pojūčius.

Būtinai kreipkitės į specialistus, jei simptomai nepraeina arba pablogėja, nors jau taikote gydymą.

Kuo skiriasi buliarinis miringitas nuo vidurinės ausies uždegimo?

Vidurinės ausies uždegimo metu bakterijos arba virusai sukelia skysčio susikaupimą už ausies būgnelio, todėl jis išsipučia ir skauda. O buliarinio miringito atvejais kaupiasi ne skystis už būgnelio, o susiformuoja pūslelės pačiame būgnelyje dėl jo infekavimo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *