Vitaminų ir mineralų deriniai dažnai skirti kompensuoti jų trūkumą, kuris atsiranda dėl nesubalansuotos mitybos, prasto maisto medžiagų pasisavinimo ar esant didesniam organizmo poreikiui (pavyzdžiui, sergant ar esant stipriam stresui). Šis mišinys savo sudėtyje turi dideles B grupės vitaminų dozes (įskaitant folio rūgštį, niaciną, vitaminus B1, B2, B6 ir B12), taip pat gausu vitamino C. Jame taip pat yra vitaminų A, D ir E, bei cinkas, tačiau geležies nėra, o kalcio kiekis – labai nedidelis.
Kam vartojamas
Tokio tipo vitaminų ir mineralų papildai dažniausiai naudojami siekiant užkirsti kelią trūkumui ar jį gydyti, kai jis atsiranda dėl nevisavertės mitybos ar lėtinių ligų, kurių metu maisto medžiagos sunkiau pasisavinamos. Papildomai jų prireikia ir organizmui patiriant didesnį krūvį, pavyzdžiui, po ligų ar esant nuolatiniam streso poveikiui. Šie papildai nėra tinkami sergant mažakraujyste dėl geležies trūkumo ar kaip pagrindinė priemonė osteoporozės profilaktikai, nes sudėtyje nėra tam reikiamo kiekio geležies ar kalcio.
Kaip vartoti
Prieš pradedant vartoti vitaminų ir mineralų derinius, svarbu susipažinti su rekomenduojama doze – dažniausiai pakanka vienos tabletės per dieną, nebent gydytojas nurodė kitaip. Tabletes galima gerti valgio metu arba tarp valgymų. Jeigu jaučiate diskomfortą skrandyje, papildas vartojamas su maistu dažnai būna geriau toleruojamas.
Jei tuo pačiu laiku vartojate antibiotikus (ypač tetraciklinų ar chinolonų grupės), vitaminų ir mineralų papildą rekomenduojama gerti praėjus bent 2–3 valandoms nuo antibiotiko. Taip sumažinama skirtingų vaistų tarpusavio sąveikų rizika.
Galimi šalutiniai poveikiai
Vartojant šį papildą, gali pasireikšti pykinimas, virškinimo sutrikimai, viduriavimas, karščio pojūtis ar keistas skonis burnoje. Šie pojūčiai dažniausiai būna laikini ir lengvi. Jei jie stiprėja arba trunka ilgiau, būtina kreiptis į gydytoją.
Retais atvejais gali atsirasti sunkesnių reakcijų – stiprus nuovargis, nuotaikos svyravimai, neįprastas silpnumas. Pastebėjus alergijos simptomus – niežulį, išbėrimą, veido, lūpų, liežuvio ar gerklės patinimą, galvos svaigimą arba apsunkintą kvėpavimą – negalima delsti ir reikia nedelsiant kreiptis į medikus.
Kiti šalutiniai poveikiai pasitaiko retai, tačiau, jei pajutote neįprastus ar nerimą keliančius simptomus, pasitarkite su sveikatos specialistu.
Atsargumo priemonės
Prieš pradedant vartoti papildų, svarbu įsitikinti, ar nesate alergiški kuriai nors sudedamajai medžiagai. Aptarkite savo sveikatos būklę su gydytoju (ypač jei sergate inkstų, kepenų ligomis, turite polinkį kraujo ląstelių trūkumui ar per didelį kalcio kiekį kraujyje).
Šis preparatas nerekomenduojamas jaunesniems nei 12 metų vaikams, nes didelės vitamino ar mineralų dozės gali sukelti nepageidaujamų reakcijų.
Nėštumo ar žindymo laikotarpiu vitaminų ir mineralų derinius naudokite tik gydytojui rekomendavus, kruopščiai įvertinus naudą ir galimą riziką kūdikiui.
Sąveika su kitais preparatais
- Vitaminų ir mineralų kompleksai gali keisti kai kurių vaistų poveikį arba stiprinti jų šalutinį poveikį.
- Vartojant kartu su kai kuriais chemoterapiniais vaistais, antiparazitiniais preparatais ar vaistais nuo traukulių, svarbu pasitarti su gydytoju.
- Visad informuokite gydytoją apie visus vartojamus vaistus – tiek paskirtus pagal receptą, tiek be recepto, taip pat žolinius preparatus ir papildus.
Prieš keisdami vaisto dozę ar nutraukdami vartojimą, būtinai pasitarkite su sveikatos specialistu.

Licencijuota farmacininkė, įgijusi farmacijos daktaro (PharmD) laipsnį University of North Carolina at Chapel Hill, viename iš geriausių farmacijos universitetų JAV. Per daugiau nei 10 metų tarptautinės patirties Aistė dirbo tiek akademinėje, tiek klinikinėje aplinkoje – nuo tyrimų ligoninėje iki individualizuotų vaistų terapijos planų sudarymo. Ji specializuojasi farmakogenomikoje, vaistų sąveikų prevencijoje ir lėtinių ligų vaistiniame valdyme. Šiuo metu Aistė dirba konsultuojančiąja farmacininke prestižinėje Bostono klinikoje ir aktyviai prisideda prie mokslinių publikacijų bei jaunų farmacijos specialistų rengimo.