Burnos opos yra dažnas ŽIV užsikrėtusių žmonių simptomas. Taip yra dėl infekcijos, kuri sumažina jūsų imunitetą kovojant su žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV). Šios opos dažnai atsiranda ant lūpų arba aplink burną. Tai sukelia skausmą valgant ar kalbant ir kenkia gyvenimo kokybei. Burnos opos patiria ne visi, sergantys ŽIV. Tačiau tai gali pasireikšti pacientams, sergantiems progresuojančia infekcija ir silpnu imunitetu. Žmonių, kenčiančių nuo burnos opų ŽIV infekcijos metu, yra apie 50%, o sergančių AIDS stadija – 80%. Šiame tinklaraštyje nagrinėjamos ŽIV užsikrėtusių burnos opų priežastys, gydymas, požymiai ir kada kreiptis į gydytoją.
Kas yra ŽIV burnos opos?
Jei žmogus serga ŽIV infekcija, į jį gali patekti daugybė infekciją sukeliančių mikrobų, kuriuos mūsų imuninė sistema kitaip pašalina. Štai kodėl virusai, sukeliantys burnos opas, pavyzdžiui, herpes simplex virusas, turi didesnę tikimybę užkrėsti ŽIV užsikrėtusį asmenį nei sveiką žmogų. Šios opos atsiranda kaip raudonos pūslelės aplink burną, kurios yra skausmingos ir dar vadinamos lūpų pūslėmis. Jie taip pat vadinami karščiavimo pūslelėmis, kai atsiranda ant lūpų. Šios opos, atsiradusios per ŽIV infekciją, gali trukti šiek tiek ilgiau nei tos, kurios atsiranda sveikos imuninės būklės metu ir yra sunkesnės.
ŽIV burnos opų priežastys
ŽIV infekcijos metu opos gali atsirasti įvairiomis formomis ir gali būti įvairių infekcinių agentų rezultatas, nes organizmas yra veikiamas įvairių patogenų per tą imuninę sistemą.
Opos – burnos viduje
Išsivysčius burnoje, laikantis priežastinių veiksnių:
Burnos pienligė
Ją sukelia grybelis Candida, kuris sukelia kandidozę. Šis grybelis sukelia smėlio spalvos opos burnoje, kurios lydi kraujavimą. Burnos pienligė atsiranda pažengus ŽIV būklei, nes grybelis yra oportunistinis ir sukelia infekciją tik tada, kai yra pažeistas imunitetas. Tačiau burnos pienligei gydyti yra keletas veiksmingų priešgrybelinių vaistų, tokių kaip pastilės arba priešgrybelinis burnos skalavimo skystis esant lengvai infekcijai. Tačiau jums gali prireikti recepto dėl sunkių infekcijų gydymo būdų.
Pėdų opos
Šios opos labiau primena opas, kaip rodo kitas jų pavadinimas – aftinės opos. Šios opos atsiranda burnos viduje, vidiniame lūpų ir skruostų paviršiuje, ant dantenų pagrindo arba po liežuviu. Nors ši infekcija nėra užkrečiama, tačiau opos yra gana skausmingos ir ŽIV užsikrėtę pacientai turi didesnę tikimybę susirgti šia infekcija, palyginti su tais, kurie nėra užsikrėtę ŽIV. Šioms opoms gydyti gydytojai rekomenduoja antiseptinį burnos skalavimo skystį, jei infekcija yra lengva.
Burnos plaukuota leukoplakija
Sergant šia infekcija, ant liežuvio atsiranda į plaukus panašios ataugos su baltomis dėmėmis ir įdubomis. Tačiau jie neapsiriboja burna ir gali atsirasti bet kurioje kitoje kūno vietoje. Šios infekcijos sukėlėjas yra Epstein-Barr virusas. Šis virusas atakuoja, kai imuninė sistema yra pažeista ir pažengusioje ŽIV stadijoje. Lengvais atvejais ne visada reikia gydymo, tačiau jei būklė sunki, gali tekti nedelsiant kreiptis į gydytoją, kad jis paskirtų tinkamą vaistų kursą.
Lytiniu keliu plintančios infekcijos
ŽIV infekcijos metu dėl savaitgalio imuniteto yra didesnė tikimybė susirgti lytiškai plintančiomis infekcijomis, dėl kurių atsiranda opų burnos viduje:
- Sifilis: Tai lytiniu keliu plintanti infekcija, kurios metu atsiranda opos burnoje ant liežuvio, lūpų, užpakalinės burnos arba dantenose. Specialūs antibiotikai gali išgydyti šią ligą. Pasitarkite su savo paslaugų teikėju dėl tinkamos diagnozės ir gydymo.
- Gonorėja: Tai dar viena LPI, sukelianti baltų dėmių atsiradimą burnoje arba gerklėje. Jūsų gydytojas rekomenduos antibiotikus gonorėjos burnos opoms gydyti. Gonorėja, kuri gali sukelti gerklės skausmą ir kartais baltų dėmių atsiradimą burnoje. Antibiotikai yra įprastas gydymas.
- Žmogaus papilomos viruso (ŽPV) karpos: ŽPV infekcijos atveju burnos viduje atsiranda neskausmingų karpos ar pažeidimų, kurie pašalinami chirurginiu būdu.
Opos – ant burnos arba per burną
Tada atsiranda opos, atsirandančios burnos srityje arba aplink ją, pavyzdžiui:
Herpes simplex viruso (HSV) opos
Šios opos atsiranda sergant herpeso infekcija ir atsiranda ant burnos arba aplink ją, ypač jei sergate ŽIV. Jis taip pat veikia kaip oportunistinis patogenas, kuris pabunda nusilpus imunitetui ir lieka organizme dar ilgai prieš užsikrėtimą. Yra du šio viruso tipai, kurių kiekvienas sukelia skirtingas sąlygas
- HSV1 sukelia opos burnoje arba šalia jos
- HSV2 sukelia opų atsiradimą ant lytinių organų arba šalia lytinių organų srities
Toliau pateikiami burnos pūslelinės požymiai ir simptomai, į kuriuos turėtumėte atkreipti dėmesį:
- Jis yra užkrečiamas, ypač prieš protrūkį ir jo metu
- Jei šios opos išlieka ilgą laiką, tai gali rodyti ankstyvus AIDS požymius
- Virusai, tokie kaip HSV, yra atsparūs gydymui ir gali sukelti blogiausius simptomus
- Šios opos skiriasi nuo skaidrių, raudonų, rožinių iki net pilkų ar geltonų
- Kai kurie receptiniai antivirusiniai vaistai gali padėti jiems greičiau išgyti
Kokie ŽIV požymiai ant burnos?
ŽIV opos ant burnos gali būti įvairių formų: burnos pienligė, burnos džiūvimas, burnos opos, karpos, gingivitas (dantenų liga) ir herpes simplex viruso sukeltos pūslelinės. Bet kuriuo atveju opos yra skausmingos iškilusios pūslelės, atsirandančios virš lūpų ar aplink burną arba burnos viduje, pavyzdžiui, ant dantenų, gerklės gale, liežuvyje ar minkštajame gomuryje. Toliau pateikiami kiti simptomai, kuriuos asmuo gali patirti kartu:
- Skauda raumenis
- Karščiavimas
- Patinę limfmazgiai
- Nuovargis
- Degimo pojūtis šalia opų arba jose
Iš visų priežasčių burnos pūslelinė yra labai užkrečiama ir gali plisti per užsikrėtusio asmens seiles, todėl venkite dalytis maistu, bučiuotis ar dalytis asmeninės priežiūros priemonėmis.
ŽIV burnos opų gydymas
Su ŽIV susijusios burnos opos gali būti gydomos priklausomai nuo priežasties. Jei priežastis yra bakterinė, virusinė ar grybelinė infekcija, tinkami antibakteriniai, antivirusiniai ar priešgrybeliniai receptiniai vaistai gali išgydyti žaizdas. Kai kurie antivirusiniai vaistai, tokie kaip acikloviras ar valacikloviras, gali padėti greičiau gydyti HSV infekciją. Pasitarkite su gydytoju dėl tinkamo vaisto paskyrimo. Kai kurios lengvos infekcijos, pvz., opos, gali būti gydomos naudojant receptinį burnos skalavimo skystį, kuriame yra kortikosteroidų. Tačiau ilgai besitęsiančioms opoms, tokioms kaip ŽPV karpos, gali prireikti operacijos, kad būtų galima visiškai pašalinti, pavyzdžiui, krioterapiją, kai karpos užšaldomos prieš pašalinant. Kitoms rimtoms ligoms, tokioms kaip burnos vėžys, reikalingas griežtesnis gydymas, pvz., chemoterapija, chirurgija ar spindulinė terapija.
Ar galima išvengti burnos opų?
Galite išvengti burnos opų reguliariai tikrindamiesi ir tvarkydami visas esamas burnos ligas. Be to, kad išvengtumėte burnos opų, atlikite šias higienos procedūras:
- Gerkite daug vandens, kad pasiektumėte hidratacijos lygį
- Valgykite subalansuotą mitybą
- Mesti rūkyti
- Nuolat vartokite vaistus nuo ŽIV
- Venkite aštraus ar per daug rūgštaus maisto ir gėrimų
- Praktikuokite burnos higieną
Kreipkitės į gydytoją
Jei atsiranda skausmingų opų, kurios trunka ilgiau nei savaitę ar dvi ir sukelia sunkumų ryjant vaistus ar maistą, nedelsdami kreipkitės į savo paslaugų teikėją.
DUK apie ŽIV burnos opas
Kokiame etape ŽIV sukelia burnos opas?
Burnos opos dažniau atsiranda pažengusios infekcijos stadijos metu, pavyzdžiui, AIDS stadijoje. Tai atsiranda dėl susilpnėjusio imuniteto dėl ŽIV infekcijos, sukeliančios įgytą imunodeficito sindromą (AIDS).
Ar burnos opos reiškia, kad turite ŽIV?
Taip yra ne visada, tačiau ŽIV užsikrėtusiems pacientams yra didesnė burnos opų tikimybė, palyginti su tais, kurie nėra užsikrėtę ŽIV.
Kaip dažnai ŽIV serga burnos opos?
Burnos opos ŽIV infekcijos metu yra dažnos 50% ŽIV užsikrėtusių pacientų, o tikimybė yra net 80% tiems, kurie yra pažengusioje ŽIV stadijoje, ty AIDS.