Šis vaistas yra skirtas gydyti cistinę fibrozę tam tikriems pacientams, turintiems pakitusį CFTR geną. Jis gali pagerinti kvėpavimą, sumažinti plaučių infekcijų riziką ir pagerinti svorio prieaugį.
Kaip vartoti kalydeco
Prieš pradėdami vartoti ivakaftorą ir kiekvieną kartą atnaujindami receptą, perskaitykite pacientui skirtą informacinį lapelį, jei tokią informaciją pateikia jūsų vaistininkas. Jei kyla klausimų, pasiteiraukite savo gydytojo arba vaistininko.
Vartokite šį vaistą per burną taip, kaip nurodė gydytojas, dažniausiai du kartus per dieną (kas 12 valandų).
Jei vartojate šio vaisto tabletes, jas reikia gerti kartu su riebalų turinčiu maistu (pavyzdžiui, kiaušiniais, sviestu, žemės riešutų sviestu ar sūriu). Vaisto gamintojas nurodo, kad tabletes reikia nuryti nesmulkintas. Vis dėlto kiti panašūs vaistai (greito atpalaidavimo tabletės) gali būti dalijami ar smulkinami. Vartokite taip, kaip nurodė gydytojas.
Jei vartojate šio vaisto granules, prieš naudojimą švelniai pakratykite paketėlį. Turinį supilkite į mažą puodelį su vienu arbatiniu šaukšteliu (5 ml) minkšto maisto (pvz., jogurto, obuolių tyrės) arba skysčio (pvz., vandens, pieno, kūdikių mišinio). Maistas ar skystis turi būti kambario temperatūros arba vėsesnis. Granules sumaišykite su maistu ar skysčiu ir suvartokite visą mišinį per vieną valandą nuo paruošimo. Riebalų turintį maistą suvartokite iškart prieš arba po mišinio vartojimo.
Vaisto dozė priklauso nuo jūsų sveikatos būklės, amžiaus, svorio, atsako į gydymą ir kitų vartojamų vaistų. Būtinai informuokite gydytoją ir vaistininką apie visus naudojamus produktus (taip pat ir receptinius, nereceptinius vaistus bei vaistažoles).
Norint gauti didžiausią naudą, vartokite vaistą reguliariai. Kad nepamirštumėte, stenkitės vartoti vaistą tuo pačiu metu(-ais) kiekvieną dieną.
Vartojant šį vaistą, venkite valgyti greipfrutus ar gerti jų sultis, nebent gydytojas ar vaistininkas patvirtino, kad tai saugu. Greipfrutai gali padidinti šalutinių reiškinių riziką. Išsamesnės informacijos teiraukitės gydytojo ar vaistininko.
Praneškite gydytojui, jei jūsų būklė nepagerėja arba blogėja.
Šalutinis poveikis
- Gali pasireikšti galvos svaigimas, galvos skausmas ar pykinimas. Jei šie pojūčiai nepraeina arba stiprėja, nedelsdami informuokite gydytoją arba vaistininką.
- Šis vaistas buvo paskirtas, nes gydytojas nusprendė, kad jo nauda viršija galimą šalutinio poveikio riziką. Daugelis pacientų nepajunta rimtų šalutinių reiškinių.
- Nedelsdami pasakykite gydytojui, jei pasireiškia rimtas šalutinis poveikis, pavyzdžiui, regėjimo pokyčiai.
- Ivakaftoras retai gali sukelti sunkią kepenų ligą. Nedelsiant kreipkitės medicininės pagalbos, jei jaučiate kepenų pažeidimo požymius: nuolatinis pykinimas ar vėmimas, apetito praradimas, patamsėjusi šlapimo spalva, skrandžio ar pilvo skausmai, akis ar oda pagelsta.
- Ivakaftoras gali dažnai sukelti odos bėrimą, kuris dažniausiai nėra pavojingas. Vis dėlto sunkesnio bėrimo simptomų atskirti gali būti sunku. Jei atsirado bet koks bėrimas, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.
- Labai retai gali pasitaikyti sunki alerginė reakcija. Jei pastebėjote tokius simptomus kaip bėrimas, niežulys ar patinimas (ypač veido, liežuvio arba gerklės srityje), stiprus galvos svaigimas, kvėpavimo sutrikimai — nedelsdami kreipkitės medicininės pagalbos.
- Šis sąrašas nėra išsamus. Jei pastebite poveikį, kuris nėra paminėtas, pasitarkite su gydytoju ar vaistininku.
Atsargumo priemonės
- Prieš pradėdami vartoti ivakaftorą, pasakykite gydytojui arba vaistininkui, jei esate jam alergiški ar turite kitų alergijų. Šis produktas gali turėti neaktyvių sudedamųjų dalių, galinčių sukelti alergines reakcijas ar kitų problemų. Daugiau informacijos suteiks vaistininkas.
- Prieš pradėdami vartoti šį vaistą, informuokite gydytoją ar vaistininką apie savo sveikatos istoriją, ypač dėl kepenų ligų.
- Šis vaistas gali sukelti galvos svaigimą. Alkoholis ar marihuana gali stiprinti šį poveikį. Nevairuokite, nevaldykite mechanizmų, nedarykite kitų budrumo reikalaujančių veiklų, kol neįsitikinsite, kad jas atlikti saugu. Ribokite alkoholio vartojimą. Jei vartojate marihuaną, apie tai informuokite gydytoją.
- Prieš chirurgines operacijas informuokite gydytoją ar odontologą apie visus naudojamus produktus (receptinius, nereceptinius vaistus bei vaistažoles).
- Nėštumo metu šis vaistas turi būti vartojamas tik esant būtinybei. Aptarkite riziką ir naudą su gydytoju.
- Šis vaistas patenka į motinos pieną. Pasitarkite su gydytoju prieš pradedant žindyti kūdikį.
Sąveika su kitais vaistais
Taip pat žiūrėkite skyrių “Kaip vartoti”.
Vaistų sąveika gali paveikti, kokiu būdu šie vaistai veikia arba padidinti rimto šalutinio poveikio riziką. Šiame straipsnyje neaprašytos visos galimos vaistų sąveikos. Nuolat sudarykite visų vartojamų produktų (receptinių, nereceptinių vaistų, vaistažolių) sąrašą ir pasidalinkite juo su gydytoju bei vaistininku. Nepradėkite, nenutraukite ir nekeiskite vaisto dozės be gydytojo leidimo.
Kiti vaistai gali paveikti ivakaftoro pasišalinimą iš organizmo, todėl gali keistis jo veiksmingumas. Pavyzdžiai: mifepristonas, rifamicinai (tarp jų rifabutinas), vaistai nuo epilepsijos (tokie kaip karbamazepinas, fenitoinas), jonažolė ir kiti.

Licencijuota farmacininkė, įgijusi farmacijos daktaro (PharmD) laipsnį University of North Carolina at Chapel Hill, viename iš geriausių farmacijos universitetų JAV. Per daugiau nei 10 metų tarptautinės patirties Aistė dirbo tiek akademinėje, tiek klinikinėje aplinkoje – nuo tyrimų ligoninėje iki individualizuotų vaistų terapijos planų sudarymo. Ji specializuojasi farmakogenomikoje, vaistų sąveikų prevencijoje ir lėtinių ligų vaistiniame valdyme. Šiuo metu Aistė dirba konsultuojančiąja farmacininke prestižinėje Bostono klinikoje ir aktyviai prisideda prie mokslinių publikacijų bei jaunų farmacijos specialistų rengimo.