Šis vaistų derinys skirtas laikinai palengvinti peršalimo, gripo, alergijos ar kitų kvėpavimo takų ligų simptomus, tokius kaip nosies užgulimas, sloga, čiaudulys, akių ašarojimas, niežulys ir kosulys. Gydomojo poveikio pagrindą sudaro dvi grupės – antihistamininiai vaistai, kurie slopina alergijos sukeltus simptomus (akių/nosies/gerklės niežulį, čiaudulį, ašarojimą), ir dekongestantai, kurie padeda mažinti nosies ar ausų užgulimą.
Kaip vartoti
- Šį vaistą paprastai reikia vartoti per burną, kaip nurodyta informaciniame lapelyje ar gydytojo.
- Jei vaistas geriamas kaip skysta suspensija, dozę matuokite specialiu matavimo prietaisu – buitiniai šaukšteliai netinka.
- Vaistą galima vartoti valgant, jei pasireiškia skrandžio dirginimas. Patartina gerti daugiau skysčių, jei nenurodyta kitaip.
- Jei naudojate kramtomąsias tabletes, prieš nuryjant jas gerai sukramtykite.
- Retardines (pailginto veikimo) tabletes ar kapsules nurykite nekramtydami ir nesmulkinkite, nebent gydytojas aiškiai nurodė kitaip.
- Preparatus, kurie tirpsta burnoje, uždėkite ant liežuvio ir palaukite, kol visiškai ištirps, paskui nurykite.
- Dozavimas priklauso nuo vaisto formos, paciento amžiaus, sveikatos būklės ir individualios reakcijos. Neviršykite rekomenduojamos dozės ir nevartokite dažniau be gydytojo leidimo.
Jeigu šį vaistą vartojate reguliariai, stenkitės tai daryti tuo pačiu metu kasdien, kad efektas būtų maksimalus. Jei simptomai užsitęsia ilgiau nei savaitę, smarkiai pablogėja arba atsiranda papildomų negalavimų (pavyzdžiui, neįprastai stiprus galvos skausmas, išliekanti karščiavimas ar bėrimas), kreipkitės į gydytoją.
Vaikų gydymas
Preparatai nuo kosulio ir peršalimo dažniausiai nerekomenduojami jaunesniems nei 6 metų vaikams, nebent aiškiai nurodė gydytojas. Kai kurios ilgai veikiančios vaistų formos netinka iki 12 metų amžiaus vaikams. Naudojant šiuos vaistus vaikams be gydytojo paskyrimo, galima rizika sveikatai – vaisto neduokite vaikui tik tam, kad greičiau užmigtų.
Šalutiniai poveikiai
- Dažniausi: mieguistumas, galvos svaigimas, burnos, nosies ar gerklės sausumas, galvos skausmas, pykinimas ar skrandžio diskomfortas, vidurių užkietėjimas, sunkumas užmigti.
- Netrukus arba ilgiau trunkantys ar stiprėjantys šalutiniai poveikiai turėtų būti aptarti su gydytoju.
- Rimtesni simptomai: psichikos ar nuotaikos pokyčiai (pailgėjęs sumišimas, haliucinacijos), spengimas ausyse, sunkumas šlapinantis, regėjimo sutrikimai (neryškus ar dvejinimasis akyse).
- Labai rimti požymiai: staigus dažnas ar nereguliarus širdies plakimas, traukuliai – tuomet būtina nedelsiant skubiai kreiptis pagalbos.
- Retais atvejais gali išsivystyti sunkios alerginės reakcijos – tokios kaip stiprus bėrimas, veido, liežuvio ar gerklės patinimas, stiprus galvos svaigimas, kvėpavimo sunkumas.
Vartojant daugiau negu reikia, gali pasireikšti itin pavojingi simptomai – haliucinacijos, traukuliai, netgi mirtini atvejai. Visada laikykitės dozavimo nurodymų.
Atsargumo priemonės
- Prieš pradėdami vartoti, informuokite gydytoją apie bet kokias alergijas ar netoleravimo atvejus.
- Būtina pranešti apie turimas sveikatos problemas: kvėpavimo sistemos ligas (pvz., astmą, emfizemą), cukrinį diabetą, glaukomą, širdies, kraujagyslių, inkstų ar kepenų ligas, padidėjusį kraujospūdį, dažnus traukulius, virškinimo trakto opas ar žarnų nepraeinamumą.
- Nevartokite jokių kitų vaistų nuo peršalimo ar kosulio, jei jie turi tuos pačius ar panašius veikliuosius ingredientus. Taip išvengsite perdozavimo rizikos.
- Pasitarkite su gydytoju dėl kitų būdų, kaip palengvinti kosulio ar slogos simptomus (pavyzdžiui, pakankamas skysčių vartojimas, drėkintuvo naudojimas ar fiziologinio tirpalo purškalas).
Šie vaistai simptomus lengvina laikinai, bet negydo ir nepaskatina greitesnio pasveikimo. Visada laikykitės vartojimo instrukcijų ir atsakingai žiūrėkite į dozavimo režimą, ypač gydant vaikus ar vartojant kelis skirtingus preparatus tuo pačiu metu.

Licencijuota farmacininkė, įgijusi farmacijos daktaro (PharmD) laipsnį University of North Carolina at Chapel Hill, viename iš geriausių farmacijos universitetų JAV. Per daugiau nei 10 metų tarptautinės patirties Aistė dirbo tiek akademinėje, tiek klinikinėje aplinkoje – nuo tyrimų ligoninėje iki individualizuotų vaistų terapijos planų sudarymo. Ji specializuojasi farmakogenomikoje, vaistų sąveikų prevencijoje ir lėtinių ligų vaistiniame valdyme. Šiuo metu Aistė dirba konsultuojančiąja farmacininke prestižinėje Bostono klinikoje ir aktyviai prisideda prie mokslinių publikacijų bei jaunų farmacijos specialistų rengimo.