Guaifenzinas ir dekstrometorfanas yra dažnai derinami vaistuose, skirtuose kosuliui ir kvėpavimo takų uždegimui gydyti. Šie preparatai skirti palengvinti kosulį, kurį gali sukelti peršalimas, bronchitas ar kitos kvėpavimo takų ligos. Guaifenzinas veikia kaip atsikosėjimą skatinanti medžiaga – jis padeda skystinti gleives ir palengvina jų pasišalinimą iš kvėpavimo takų, todėl kvėpuoti tampa lengviau. Tuo tarpu dekstrometorfanas slopina kosulio refleksą, veikdamas smegenyse esančius receptorius, todėl mažina norą kosėti.
Kaip vartoti
Vaistą vartokite taip, kaip nurodyta informaciniame lapelyje arba pagal gydytojo patarimą. Šį preparatą galima gerti valgio metu arba nevalgius, tačiau svarbu griežtai laikytis dozavimo nurodymų. Jeigu naudojate vaisto skystą formą, dozavimui naudokite specialią matavimo priemonę – įprasti šaukštai gali būti netikslūs.
Naudojant miltelių pavidalo vaistą, visą paketėlio turinį reikia užberti ant liežuvio ir nuryti – nekramtykite, kad išvengtumėte nemalonaus skonio. Kapsules taip pat reikia nuryti nekramtytas. Norint palengvinti gleivių pasišalinimą ir atlaisvinti nosies kvėpavimą, rekomenduojama gerti daugiau skysčių nei įprastai.
Vaisto kiekis priklauso nuo amžiaus, sveikatos būklės bei gydymo eigos. Nevartokite preparato dažniau ar didesnėmis dozėmis, nei rekomenduota, nes tai gali būti pavojinga. Netinkamas ar per dažnas šio vaisto vartojimas gali sukelti rimtų pasekmių, tokių kaip traukuliai ar net grėsmingas poveikis smegenims.
Svarbu žinoti, kad šie vaistai neišgydo peršalimo ir nesutrumpina ligos trukmės. Jie tik palengvina nemalonius simptomus. Nemažai kosulio ir peršalimo simptomus malšinančių vaistų netinka vaikams iki 6 metų, o kai kurios ilgai veikiančios tabletės ar kapsulės gali būti netinkamos net ir vyresniems nei 12 metų vaikams.
Kada būtina kreiptis į medikus
Kreipkitės į gydytoją, jei kosulys vėl atsinaujina, o kartu atsiranda stiprus galvos skausmas, išlieka ar stiprėja gerklės skausmas, temperatūra, išberia odą ar simptomai tęsiasi ilgiau nei savaitę. Tai gali būti rimtesnės būklės požymiai.
Galimas šalutinis poveikis
- Galvos svaigimas
- Mieguistumas
- Pykinimas
- Vėmimas
Dažniausiai pasireiškia gana lengvi šalutiniai reiškiniai, kurie paprastai praeina savaime. Tačiau, jei jie ilgai neišnyksta ar stiprėja, svarbu apie tai pranešti gydytojui.
Labai retais atvejais galimos sunkios alerginės reakcijos, pavyzdžiui, bėrimas, niežulys, patinimas (ypač veido, liežuvio ar gerklės srityje), stiprus galvos svaigimas ar kvėpavimo sutrikimai. Pajutus bet kurį iš šių simptomų, reikėtų nedelsiant kreiptis į medikus.
Rimtas šalutinis poveikis dėl netinkamo ar per didelio šio vaisto vartojimo – itin retas, bet pavojingas.
Atsargumo priemonės
Prieš pradėdami vartoti vaistą, informuokite gydytoją ar vaistininką, jei esate jautrūs guaifenzinui ar dekstrometorfanui, taip pat jei jums yra buvusios kitokios alerginės reakcijos. Vaisto sudėtyje gali būti pagalbinių medžiagų, kurios taip pat gali tapti alergijos priežastimi.
Būtina pasitarti su medikais, jeigu turite kvėpavimo sistemos ligų, pavyzdžiui, lėtinę obstrukcinę plaučių ligą, astmą ar kosulį su dideliu gleivių kiekiu ar krauju. Žmonėms, kuriems sutrikusi kepenų veikla arba sergantiems cukriniu diabetu, reikia būti ypač atsargiems – kai kurie skysti produktai turi cukraus ar alkoholio.
Preparato skystos formos ar milteliai kartais gali turėti aspartamo. Jei turite fenilketonuriją (PKU) ar privalote riboti aspartamo ar fenilalanino kiekį mityboje, apie tai informuokite gydytoją.
Vartojant šį vaistą, gali pasireikšti mieguistumas ar svaigulys, todėl nevairuokite ir nevykdykite kitų budrumo reikalaujančių veiklų, kol nežinote, kaip vaistas Jus veikia. Venkite vartoti alkoholio, o jei vartojate kitų medžiagų, galinčių paveikti nervų sistemą, pasitarkite su gydytoju.
Prieš chirurginę operaciją informuokite gydytoją ar odontologą apie visas vartojamas gydymo priemones, įskaitant receptinius, nereceptinius ir augalinius preparatus.
Nėštumo metu šio vaisto vartoti reikėtų tik esant būtinybei ir tik aptarus su gydytoju. Neaišku, ar guaifenzinas ar dekstrometorfanas patenka į motinos pieną – pasitarkite su sveikatos priežiūros specialistu prieš pradėdami žindyti kūdikį.

Licencijuota farmacininkė, įgijusi farmacijos daktaro (PharmD) laipsnį University of North Carolina at Chapel Hill, viename iš geriausių farmacijos universitetų JAV. Per daugiau nei 10 metų tarptautinės patirties Aistė dirbo tiek akademinėje, tiek klinikinėje aplinkoje – nuo tyrimų ligoninėje iki individualizuotų vaistų terapijos planų sudarymo. Ji specializuojasi farmakogenomikoje, vaistų sąveikų prevencijoje ir lėtinių ligų vaistiniame valdyme. Šiuo metu Aistė dirba konsultuojančiąja farmacininke prestižinėje Bostono klinikoje ir aktyviai prisideda prie mokslinių publikacijų bei jaunų farmacijos specialistų rengimo.