Aliqopa: vartojimas ir šalutiniai poveikiai

Copanlisib yra vaistas, skirtas tam tikro tipo ne Hodžkino limfomai – folikulinei limfomai – gydyti. Šis vaistas padeda lėtinti arba sustabdyti vėžinių ląstelių daugėjimą.

Kaip vartoti

Copanlisib leidžiamas į veną, dažniausiai ligoninėje ar gydymo įstaigoje. Infuzija paprastai trunka apie valandą. Standartinis gydymo režimas dažniausiai susideda iš trijų savaičių vartojimo ir vienos savaitės pertraukos; vėliau ciklas kartojamas, kaip nurodo gydytojas. Dozė parenkama individualiai – pagal jūsų sveikatą, kaip reaguojate į gydymą ir kokius kitus vaistus vartojate. Labai svarbu gydytojui tiksliai pasakyti apie visus vartojamus receptinius, nereceptinius ar augalinius preparatus.

Norint pasiekti maksimalų gydymo efektą, svarbu laikytis nustatyto grafiko ir nepraleisti paskirtų infuzijų. Patogu pasižymėti vartojimo datas kalendoriuje, kad apie jas nepamirštumėte.

Galimi šalutiniai poveikiai

Kaip ir vartojant daugelį priešvėžinių vaistų, copanlisib gali sukelti įvairių šalutinių reakcijų. Gana dažnai pasitaiko tokių simptomų kaip viduriavimas, pykinimas, vėmimas ar burnos gleivinės skausmas ar žaizdelės. Jei šie pojūčiai stiprėja ar ilgai nepraeina, apie tai reikėtų informuoti medikus.

Kai kuriems žmonėms gali pasireikšti didesnis kraujavimo ar mėlynių atsiradimo pavojus, neįprastas nuovargis ar padidėjęs troškulys bei dažnesnis šlapinimasis. Retais atvejais gali padidėti kraujospūdis, todėl jis dažniausiai stebimas prieš infuziją ir po jos.

Copanlisib silpnina imuninę sistemą, todėl padidėja rimtos infekcijos rizika arba galimos jau turimos infekcijos paūmėjimas. Svarbu kuo greičiau kreiptis į gydytoją, jei atsiranda tokie simptomai kaip užsitęsęs gerklės skausmas, karščiavimas, šaltkrėtis, kosulys, dusulys ar skausmas krūtinėje.

Tarp galimų reakcijų – odos bėrimai, kurie dažniausiai praeina savaime, tačiau kartais gali būti ir sunkios alerginės reakcijos pradžia. Jeigu atsiranda išbėrimas kartu su niežuliu, veido, liežuvio ar gerklės tinimu, staigiu galvos svaigimu ar kvėpavimo pasunkėjimu, būtina nedelsti kreiptis į gydymo įstaigą.

Kiekvienam žmogui šalutiniai poveikiai pasireiškia skirtingai. Praneškite gydytojui apie bet kokius neįprastus pojūčius, atsiradusius gydymo metu.

Įspėjimai ir atsargumo priemonės

Prieš pradedant gydymą copanlisib, svarbu gydytojui pranešti, jei esate jautrūs šiam ar kitiems vaistams arba turite kitų alergijų. Taip pat svarbi informacija apie neseniai patirtas ar šiuo metu esančias infekcijas, lėtines ligas – ypač cukrinį diabetą, kraujospūdžio ar kepenų sutrikimus.

Copanlisib mažina organizmo atsparumą infekcijoms, todėl stenkitės vengti artimo kontakto su sergančiais infekcinėmis ligomis žmonėmis (vėjaraupių, tymų, gripo ar COVID-19 atvejais). Prieš skiepijantis ar atliekant bet kokias imunizacines procedūras, būtina informuoti gydytoją apie vartojamą gydymą. Svarbu žinoti, kad gydymo metu patariama nevykti į kontaktinius sportus ar vengti veiklų, kur padidėja traumų ar pjūvių rizika.

Jeigu artimiausiu metu numatoma operacija ar odontologinė procedūra, gydytojui ar odontologui iš anksto praneškite, jog vartojate copanlisib ir kitus preparatus.

Vyresniems žmonėms gali pasireikšti didesnis jautrumas šalutiniams poveikiams.

Nėštumo metu copanlisib nerekomenduojamas, kadangi jis gali pakenkti dar negimusiam kūdikiui. Prieš pradedant gydymą, gydytojas gali paprašyti atlikti nėštumo testą. Gydymo laikotarpiu ir bent mėnesį po paskutinės vaisto dozės rekomenduojama naudoti patikimas kontracepcijos priemones. Jei pastojote gydymo metu, apie tai būtina kuo greičiau informuoti medikus, kad būtų įvertinti galimi pavojai ir gydymo galimybės.

Ar copanlisib patenka į motinos pieną – nėra žinoma, tad rekomenduojama nutraukti žindymą tiek gydymo metu, tiek dar mėnesį po paskutinės dozės. Prieš atnaujinant žindymą patartina pasitarti su gydytoju.

Sąveika su kitais vaistais

Copanlisib gali sąveikauti su kitais preparatais, todėl labai svarbu informuoti gydytoją apie visus savo vartojamus receptinius, nereceptinius ir augalinius vaistus. Kai kurie vaistai, tokie kaip rifamicinų grupės antibiotikai (pvz., rifabutinas), tam tikri vaistai nuo epilepsijos (pvz., karbamazepinas, fenitoinas) ar jonažolės preparatai, gali pakeisti copanlisib veikimą arba šalutinių poveikių pobūdį.

Niekuomet nekeiskite vaistų dozės, nenutraukite ar nepradėkite vartoti naujų vaistų nepasitarę su gydytoju. Tik gydytojas gali įvertinti galimą vaistų sąveiką ir koreguoti gydymą pagal jūsų individualią situaciją.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *