Vitaminas A dažniausiai vartojamas siekiant užkirsti kelią ar gydyti šio vitamino trūkumą žmonėms, kurie negauna pakankamai vitamino su maistu. Daugumai žmonių, kurie laikosi subalansuotos mitybos, papildomo vitamino A nereikia. Tačiau kai kuriomis sąlygomis, tokiomis kaip baltymų trūkumas, cukrinis diabetas, skydliaukės ar kepenų bei kasos sutrikimai, gali pasireikšti žemas vitamino A lygis.
Kam reikalingas vitaminas A
Vitaminas A yra svarbus organizmui dėl kelių priežasčių. Jis būtinas augimui, normaliam kaulų vystymuisi, odos ir regėjimo sveikatai palaikyti. Jei organizme trūksta vitamino A, gali išsivystyti regėjimo problemos, pavyzdžiui, vištakumas, o rimtais atvejais – nuolatinis akių pažeidimas.
Kaip vartoti vitaminą A
Vitaminą A galima vartoti kapsulių ar skysčio pavidalu, su maistu ar be jo — dažniausiai vieną kartą per dieną. Laikykitės visų nurodymų, pateiktų ant pakuotės, arba gydytojo rekomendacijų. Jei kyla klausimų dėl dozavimo ar vartojimo, kreipkitės į gydytoją ar vaistininką.
Skystą vaisto formą reikia matuoti specialiu matavimo šaukšteliu ar dozatoriumi — namuose naudojami šaukštai gali būti netikslūs.
Dozė priklauso nuo amžiaus, sveikatos būklės ir organizmo reakcijos į gydymą. Vartokite vitaminą A reguliariai, kiekvieną dieną tuo pačiu metu, kad pasiektumėte geriausią efektą. Nevartokite didesnių nei rekomenduota dozių — didesnė dozė nespartina pasveikimo, tačiau padidina šalutinių poveikių riziką.
Jei būklė nepagerėja ar blogėja, informuokite gydytoją. Jei įtariate rimtas sveikatos problemas, nedelsdami kreipkitės pagalbos.
Šalutinis poveikis
- Šis vitaminas paprastai nesukelia šalutinio poveikio, jei vartojamas rekomenduojamomis dozėmis.
- Retais atvejais galimos alerginės reakcijos – bėrimas, niežėjimas ar tinimas (ypač veido, liežuvio, gerklės), stiprus galvos sukimasis, dusulys.
- Šis sąrašas nėra išsamus. Jei pastebite kitą neįprastą poveikį, pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.
Atsargumo priemonės
Prieš pradėdami vartoti vitaminą A, pasitarkite su gydytoju ar vaistininku, jei esate jam alergiški ar turite kitų alergijų. Kai kurie papildai gali turėti pagalbinių medžiagų, kurios sukelia alergines reakcijas ar kitokių problemų (pavyzdžiui, sojos). Jei ketinate atlikti chirurgiją ar dantų gydymą, informuokite gydytoją apie visus naudojamus vaistus ir papildus.
Nėščiosioms svarbu nevartoti didesnių nei rekomenduojama vitamino A dozių, nes tai gali pakenkti vaisiui. Vitaminas A patenka į motinos pieną, tačiau vartojant rekomenduojamomis dozėmis laikomas saugiu žindant. Dėl visa ko pasitarkite su gydytoju.
Sąveika su kitais vaistais
Vitaminas A gali sąveikauti su kitais medikamentais ar papildais. Šios sąveikos gali pakeisti vaistų veikimą arba padidinti šalutinių reiškinių riziką. Sudarykite visų vartojamų produktų sąrašą ir aptarkite jį su gydytoju ar vaistininku.
- Vaistai, galintys sąveikauti su vitaminu A: acitretinas, alitretinoinas, beksarotenas, cholestiramino preparatai, izotretinoinas, tretinoinas, kiti produktai su vitaminu A (pavyzdžiui, multivitaminai), varfarinas.
- Venkite vitamino A vartoti tuo pačiu metu kaip neomicinas, orlistatas ir mineralinė alyva — tarp dozių rekomenduojama daryti mažiausiai 2 valandų pertrauką.

Licencijuota farmacininkė, įgijusi farmacijos daktaro (PharmD) laipsnį University of North Carolina at Chapel Hill, viename iš geriausių farmacijos universitetų JAV. Per daugiau nei 10 metų tarptautinės patirties Aistė dirbo tiek akademinėje, tiek klinikinėje aplinkoje – nuo tyrimų ligoninėje iki individualizuotų vaistų terapijos planų sudarymo. Ji specializuojasi farmakogenomikoje, vaistų sąveikų prevencijoje ir lėtinių ligų vaistiniame valdyme. Šiuo metu Aistė dirba konsultuojančiąja farmacininke prestižinėje Bostono klinikoje ir aktyviai prisideda prie mokslinių publikacijų bei jaunų farmacijos specialistų rengimo.