Multivitaminų ir geležies papildai dažniausiai vartojami, siekiant išvengti ar gydyti vitaminų trūkumą. Tokie trūkumai gali atsirasti dėl netinkamos mitybos, tam tikrų ligų arba nėštumo metu, kai organizmui reikia daugiau vitaminų ir mineralų. Vitaminai ir geležis būtini mūsų organizmui – jie užtikrina normalų medžiagų apykaitos darbą ir stiprina bendrą savijautą.
Kaip vartoti
Šį papildą dažniausiai rekomenduojama vartoti vieną kartą per dieną, kaip nurodyta pakuotės informacijoje arba gydytojo nurodymu. Labai svarbu neviršyti gamintojo arba gydytojo paskirtos dozės.
Rekomenduojama gerti preparatą tuščiu skrandžiu, pvz., valandą prieš valgį arba praėjus dviem valandoms po jo, su pilna stikline vandens. Tačiau jei jaučiatės blogai nuo tuščio skrandžio, galima išgerti kartu su maistu. Venkite pieno produktų, arbatos, kavos ar rūgštingumą mažinančių vaistų likus bent dviem valandoms iki ir po papildo vartojimo – šie produktai gali mažinti medžiagų įsisavinimą.
Jei vartojate ilgai išsiskiriančias ar uždelsto veikimo tabletes, jų negniaužkite ir nekramtykite, nebent gydytojas leido veikti priešingai.
Vartokite papildą kasdien tuo pačiu metu – tai padės nepraleisti dozės ir užtikrins geriausią efektą.
Galimi šalutiniai poveikiai
Pradėjus vartoti šį preparatą, gali pasitaikyti nedidelių nepatogumų, tokių kaip vidurių užkietėjimas, viduriavimas ar pilvo diskomfortas. Tai dažniausiai laikini reiškiniai, kurie susilpnėja organizmui pripratus. Jei nemalonūs pojūčiai užsitęsė arba stiprėja, verta pasitarti su gydytoju.
- Geležis dažnai nudažo išmatas tamsiai – tai normali reakcija ir pavojaus nesukelia.
- Daugelis vartotojų nejaučia rimtų šalutinių poveikių.
- Labai retais atvejais gali pasireikšti stipri alerginė reakcija: staigus kūno bėrimas, niežulys, tinimas (ypač veido, liežuvio, gerklės), stiprus galvos svaigimas ar kvėpavimo sunkumai. Pajutus šiuos simptomus būtina nedelsti ir kreiptis į gydytoją.
Gali pasitaikyti ir kitų neįvardytų šalutinių reiškinių, todėl pastebėję neįprastų pokyčių būtinai informuokite savo sveikatos priežiūros specialistą.
Saugumo priemonės
Geležies turintys papildai ypač pavojingi, jei jų netyčia suvartoja maži vaikai – tai viena dažniausių sunkių apsinuodijimų priežasčių vaikams iki 6 metų amžiaus. Visada laikykite papildus vaikams nepasiekiamoje vietoje. Įtarus perdozavimą nedelsiant kreipkitės į gydytoją.
Atsargumo priemonės
Prieš pradėdami vartoti šį papildą, pasakykite gydytojui apie bet kokias alergijas vaistų sudedamosioms dalims ar kitas Jūsų alergijas. Atskiros formulės gali turėti pagalbinių medžiagų, pavyzdžiui, soją.
Taip pat svarbu informuoti medicinos specialistą, jei turite kokių nors sveikatos sutrikimų, pvz., geležies kaupimosi sutrikimą (hemochromatozę), alkoholio vartojimo problemų, kepenų arba virškinimo trakto ligų (opos, kolitas ir pan.).
Jei šio papildo sudėtyje yra ir folio rūgšties, aptarkite su gydytoju, jei Jums nustatytas arba įtariamas vitamino B12 trūkumas (pavyzdžiui, sergate pernicine anemija). Folio rūgštis gali maskuoti B12 stoka pagrįstus tyrimų rezultatus, bet neišgydyti pačia stokos.
Prieš planuojamas operacijas praneškite gydytojui apie visus vartojamus produktus – tiek vaistus, tiek papildus ar žoleles. Nėščiosioms ar žindančioms moterims dėl preparato vartojimo taip pat būtina pasitarti su gydytoju.
Sąveika su kitais vaistais
Kai kurie vaistai gali keisti šio papildų poveikį, todėl visuomet aptarkite su gydytoju visus vartojamus vaistus – tiek paskirtus, tiek be recepto, taip pat maisto papildus ar žolinius preparatus. Savarankiškai nekeitite dozių ir nenutraukite jokio gydymo nepasitarę su medicinos specialistu.
Geležies ir vitaminų papildai gali mažinti tam tikrų vaistų pasisavinimą (pvz., kai kurių osteoporozės, skydliaukės, antibiotikų ar kitų vaistų). Gydymo sėkmei itin svarbi tinkama dozavimo ir vartojimo laiko suderinimas su kitais vartojamais preparatais – gydytojas arba vaistininkas padės sudėlioti individualų planą.

Licencijuota farmacininkė, įgijusi farmacijos daktaro (PharmD) laipsnį University of North Carolina at Chapel Hill, viename iš geriausių farmacijos universitetų JAV. Per daugiau nei 10 metų tarptautinės patirties Aistė dirbo tiek akademinėje, tiek klinikinėje aplinkoje – nuo tyrimų ligoninėje iki individualizuotų vaistų terapijos planų sudarymo. Ji specializuojasi farmakogenomikoje, vaistų sąveikų prevencijoje ir lėtinių ligų vaistiniame valdyme. Šiuo metu Aistė dirba konsultuojančiąja farmacininke prestižinėje Bostono klinikoje ir aktyviai prisideda prie mokslinių publikacijų bei jaunų farmacijos specialistų rengimo.