Active-Pac Oral And Topical: vartojimas ir šalutiniai poveikiai

Gabapentinas priklauso vaistų grupei, vadinamai antiepileptikais arba prieštraukuliniais vaistais. Šis preparatas dažniausiai skiriamas kartu su kitais gydymo metodais epilepsijos priepuolių prevencijai ir kontrolei. Taip pat gabapentinas vartojamas suaugusiems žmonėms, siekiant sumažinti nervinio skausmo simptomus, kurie atsiranda po juostinės pūslelinės (herpes zoster), dažnai pasireiškiančios skausmingais odos bėrimais.

Kaip vartoti

Gabapentiną būtina vartoti taip, kaip paskyrė gydytojas. Vaistą galima gerti nepriklausomai nuo valgymo – tiek su maistu, tiek be jo. Dozė parenkama individualiai pagal Jūsų būklę, o vaikams – ir pagal jų svorį. Pradėjus vartoti gabapentiną, gydytojas gali paskirti laipsnišką dozės didinimą, kad organizmas priprastų ir sumažėtų šalutinių reiškinių rizika. Dažnai pirmoji dozė rekomenduojama prieš miegą.

Tabletes reikia nuryti užsigeriant stikline vandens. Jei buvo nurodyta puselę tabletės pasilikti kitam kartui, ją suvartokite per kelias dienas – kitaip likusį gabapentino kiekį išmeskite. Prarykite kapsules nepjaustytas, užgeriant pakankamu kiekiu vandens.

Labai svarbu vaistą vartoti pastoviai, kiekvieną dieną panašiu laiku, kad organizme būtų nuolatinė veiklioji medžiaga. Jei gydymas reikalingas tris kartus per dieną, tarp tablečių neturi praeiti daugiau nei 12 valandų, ypač jei gydomas priepuolių dažnis.

Nevartokite didesnių dozių, nei paskirta, ir nenutraukite gydymo patys – apie bet kokius pokyčius būtinai pasitarkite su gydytoju. Staiga nutraukus vartojimą, būklė gali pablogėti, todėl dozė turėtų būti mažinama palaipsniui, kaip nurodys specialistas.

Jei kartu vartojate vaistus nuo skrandžio rūgštingumo, kurių sudėtyje yra aliuminio ar magnio, tarp jų ir gabapentino vartojimo reikėtų daryti bent dviejų valandų pertrauką, nes nuo to gali priklausyti vaisto pasisavinimas.

Gabapentino preparatų yra kelių skirtingų formų. Viena forma pakeisti kita draudžiama be gydytojo žinios.

Jeigu jaučiate, kad Jūsų būklė negerėja ar blogėja, kreipkitės į gydytoją.

Galimi šalutiniai poveikiai

Vartojant gabapentiną dažniausiai pasireiškia tokie nepageidaujami reiškiniai kaip mieguistumas, nuovargis, galvos svaigimas, koordinacijos pablogėjimas, dvejinimasis ar neryškus matymas, neįprasti akių judesiai ar galūnių drebulys. Jeigu šie simptomai ilgai nepraeina ar stiprėja, būtina informuoti gydytoją.

Dalis žmonių gali patirti rimtesnius šalutinius poveikius. Nedelsiant reikėtų kreiptis į gydytoją, jei išberia, patinsta rankos, čiurnos ar pėdos, sunku kvėpuoti arba pasireiškia lėtas, paviršutiniškas kvėpavimas.

Kai kuriems pacientams gali pasireikšti nuotaikos ar elgesio pokyčiai, atsirasti depresijos ar suicido minčių. Būtina atkreipti dėmesį į netikėtus pokyčius nuotaikoje ar elgesyje ir apie tai pasakyti gydytojui.

Reti atvejai, kai išsivysto stipri alerginė reakcija: karščiavimas, limfmazgių patinimas, odos bėrimas, niežėjimas (ypač veido, liežuvio ar gerklės srityse), stiprus galvos svaigimas ar dusulys. Tokiais atvejais skubiai kreipkitės medicininės pagalbos.

Čia aprašyti ne visi galimi šalutiniai poveikiai, todėl pastebėję kitų neįprastų simptomų, būtinai kreipkitės į gydymo įstaigą.

Atsargumo priemonės

Prieš pradėdami vartoti gabapentiną, pasakykite gydytojui, jei esate jautrūs šio vaisto ar kitų panašios struktūros medžiagų komponentams, taip pat apie bet kokias kitų medžiagų alergijas. Svarbu gydytojui žinoti Jūsų sveikatos istoriją – ar sirgote inkstų ligomis, kvėpavimo sutrikimais (pavyzdžiui, sergate lėtine obstrukcine plaučių liga), ar anksčiau buvo psichikos arba elgesio problemų, esate linkę piktnaudžiauti alkoholiu ar psichoaktyviomis medžiagomis.

Gabapentinas gali sukelti galvos svaigimą arba mieguistumą bei pabloginti regėjimą. Kol įsitikinsite, kaip šis vaistas Jus veikia, nevairuokite ir nedirbkite pavojingų darbų. Vartodami alkoholinius gėrimus ar kanapę (marihuaną), galite jausti stipresnį apsvaigimą ar mieguistumą.

Prieš atliekant chirurgines procedūras, būtinai informuokite gydytojus apie visus vartojamus vaistus, tarp jų – ir nereceptinius, bei augalinius papildus.

Vyresnio amžiaus žmonės gali būti jautresni gabapentino poveikiui, ypač jei pasireiškia galūnių tinimas, kvėpavimo pristabdymas, svaigulys ar sutrikusi pusiausvyra – šie simptomai didina traumų riziką. Vaikams dažniau gali pasikeisti nuotaika, elgesys ar dėmesio koncentracija.

Nėštumo metu gabapentiną reikėtų vartoti tik tuo atveju, jei tai būtina – apie riziką ir naudą išsamiai pasitarkite su gydytoju. Kadangi gabapentinas patenka į motinos pieną, žindymo laikotarpiu pasitarkite su sveikatos specialistu dėl šio vaisto vartojimo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *