Afliberceptas yra vaistas, skirtas tam tikrų akių ligų gydymui. Jis vartojamas, kai liga susijusi su kraujagyslių pokyčiais akyje, kurie gali sukelti regėjimo pablogėjimą ar net praradimą.
Kada skiriamas afliberceptas?
- Diabetinės kilmės akių ligoms, pavyzdžiui, tinklainės pažeidimui (diabetinei retinopatijai) ir makulos paburkimui
- Su amžiumi susijusiai geltonosios dėmės degeneracijai (šlapiajai AMD formai)
- Tinklainės paburkimui po venų užsikimšimo akyje
- Neišnešiotų kūdikių regos problemoms (priešlaikinių naujagimių retinopatijai)
Gydytojas gali skirti šį vaistą ir esant kitoms diagnozėms, jei mano, kad tai tinkamiausias pasirinkimas.
Kaip veikia afliberceptas?
Regos sutrikimus dažnai sukelia nenormalus naujų kraujagyslių augimas akyje. Šios kraujagyslės būna trapios, linkusios praleisti skysčius ir kraują, kas gali pabloginti matymą. Afliberceptas slopina konkrečias medžiagas (VEGF ir PlGF), atsakingas už šių kraujagyslių formavimąsi. Taip stabdomas ligos progresavimas ir apsaugoma nuo tolimesnės žalos regai.
Kaip šis vaistas vartojamas?
Afliberceptas leidžiamas injekcijomis tiesiai į akį. Tokio gydymo procedūrą visada atlieka gydytojas specialistas gydymo įstaigoje.
Paprastai afliberceptas nėra laikomas namuose, nes jo suleidimą prižiūri medicinos personalas.
Dažniausi šalutiniai poveikiai
Kaip ir visi vaistai, afliberceptas gali sukelti šalutinių reakcijų. Dažniausiai pasitaiko šie:
- Kraujas akies obuolio paviršiuje
- Katarakta
- Akių skausmas
- Plaukiojantys taškeliai ar drumzlės regėjimo lauke
- Padidėjęs akispūdis
- Stiklakūnio atsisluoksniavimas (kai vidinės akies dalys šiek tiek atsiskiria)
Rimtesni šalutiniai reiškiniai
Nors retesni, kiti šalutiniai reiškiniai gali būti pavojingi. Būtina kuo skubiau kreiptis į gydytoją, jeigu pasireiškia šie požymiai:
- Stiprumas, niežulys ar bėrimas
- Patinusi veido, burnos ar gerklės sritis
- Sunkumas kvėpuojant, uždusimas
- Širdies sutrikimai: krūtinės skausmas, padažnėjęs pulsas
- Staigus galūnių, veido ar kūno pusės silpnumas
- Didelis galvos skausmas, kalbos sutrikimai
- Kraujagyslių ar tinklainės infekcijos simptomai: akies paraudimas, padidėjęs jautrumas šviesai, ūmus regos pablogėjimas, skausmas
Akių reakcijos gali pasireikšti kaip raudonumas, skausmas, šviesos baimė ar regėjimo pokyčiai – visais šiais atvejais reikalinga skubi akių gydytojo apžiūra.
Kam nerekomenduojama vartoti aflibercepto?
- Asmenims, kurie yra jautrūs afliberceptui arba bet kuriai konkrečiai sudedamajai daliai
- Tiems, kuriems diagnozuota akies ar aplink esančių audinių infekcija
- Esant uždegimui ar stipriam akies patinimui
Ką svarbu žinoti prieš pradedant gydymą?
Afliberceptas suleidžiamas gydytojo, todėl vizito metu gali trumpam sutrikti rega. Patariama nevairuoti ir nedirbti su mechanizmais tol, kol rega visiškai atsistato.
Jeigu galite pastoti, gydytojai rekomenduoja pradėti naudoti patikimą kontracepcijos metodą iki gydymo pradžios ir tęsti dar tris mėnesius po paskutinės injekcijos.
Informacija apie nėštumą ir žindymą
Kol kas nėra pakankamai žinių apie aflibercepto poveikį nėštumui ar kūdikiui žindymo metu. Praneškite gydytojui, jei laukiatės, ketinate pastoti arba maitinate kūdikį – specialistas įvertins naudą ir galimą riziką.
Kada informuoti gydytoją?
Prieš paskyrimą arba gydymo metu informuokite gydytoją apie visus savo vartojamus vaistus, maisto papildus ir ligas, ypač apie:
- Akių infekcijas
- Akių uždegimą, paraudimą ar patinimą
Sąveikos su kitais vaistais ir maistu
Kol kas nėra žinoma, kad afliberceptas turėtų reikšmingų sąveikų su maistu, gėrimais ar kitais vaistais. Visada verta aptarti visus Jūsų vartojamus preparatus su gydytoju.
Pamiršta dozė ir perdozavimas
Jei praleidote suplanuotą vizitą injekcijai, kuo greičiau susisiekite su gydytoju ir suderinkite kitą laiką. Apie perdozavimą ar pakitusį būklės pojūtį būtina nedelsiant informuoti gydymo įstaigą ar sveikatos specialistus.

Licencijuota farmacininkė, įgijusi farmacijos daktaro (PharmD) laipsnį University of North Carolina at Chapel Hill, viename iš geriausių farmacijos universitetų JAV. Per daugiau nei 10 metų tarptautinės patirties Aistė dirbo tiek akademinėje, tiek klinikinėje aplinkoje – nuo tyrimų ligoninėje iki individualizuotų vaistų terapijos planų sudarymo. Ji specializuojasi farmakogenomikoje, vaistų sąveikų prevencijoje ir lėtinių ligų vaistiniame valdyme. Šiuo metu Aistė dirba konsultuojančiąja farmacininke prestižinėje Bostono klinikoje ir aktyviai prisideda prie mokslinių publikacijų bei jaunų farmacijos specialistų rengimo.