Aphexda yra vaistas, padedantis žmonėms, sergantiems daugine mieloma, kai planuojamas jų paties kamieninių ląstelių transplantacijos gydymas. Šis medikamentas veiksmingai skatina kamieninių kraujodaros ląstelių išsiskyrimą iš kaulų čiulpų į kraują, kad jas būtų galima surinkti ir panaudoti transplantacijos metu.
Kam skiriamas Aphexda?
Aphexda (motiksafortidas) paprastai paskiriamas suaugusiesiems, kuriems numatomas autologinių (nuosavų) kamieninių ląstelių persodinimas dėl dauginės mielomos. Tai procedūra, kai iš paciento paimtos kraujodaros kamieninės ląstelės vėliau suleidžiamos atgal į organizmą. Kartais gydytojas šį vaistą gali paskirti ir gydant kitas sveikatos būkles, tačiau pagrindinė jo paskirtis – padėti atlikti transplantaciją.
Kaip veikia Aphexda?
Kraujodaros kamieninės ląstelės, esančios kaulų čiulpuose, gali tapti įvairių rūšių kraujo ląstelėmis. Aphexda veikia blokuodamas tam tikrus receptorius organizme, dėl kurių šios ląstelės paprastai pasilieka kaulų čiulpuose. Užblokavus šiuos signalus, ląstelės ištrūksta į kraują, iš kur jas galima surinkti prieš transplantaciją.
Vartojimo formos ir dozavimas
Aphexda yra tiekiama kaip injekcija. Vaistą visuomet suleidžia medicinos specialistas ligoninėje ar klinikoje – namų sąlygomis jis nėra laikomas ar naudojamas.
Šalutiniai poveikiai
Dažniausiai pasitaikantys nepageidaujami poveikiai
- Injekcijos vietos skausmas, niežėjimas, paraudimas arba patinimas
- Bendras niežulys
- Odos paraudimas (karščio pliūpsnis)
- Nugaros skausmas
Kartais galimi ir kiti šalutiniai poveikiai. Jei jaučiate bet kokį neįprastą pojūtį vartodami Aphexda, būtinai praneškite sveikatos priežiūros specialistui.
Rimtesni šalutiniai poveikiai
Nors pasitaiko rečiau, kai kurie nepageidaujami reiškiniai gali būti pavojingi. Apie šiuos požymius reikėtų kuo greičiau informuoti gydytoją:
- Sunkumas kvėpuoti, dusulys arba švokštimas
- Greitas širdies plakimas
- Temperatūra, bendras silpnumas
- Patinę limfmazgiai
- Veido, lūpų, liežuvio ar gerklės patinimas
- Rijimo sunkumai ar gerklės „traukimas“
- Dilgėlinė, odos bėrimai, niežulys
- Pykinimas, vėmimas
- Galvos svaigimas, silpnumas, nualpimo pojūtis
- Pilvo spazmai
- Sąnarių skausmas
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Kada Aphexda vartoti negalima?
- Padidėjusio jautrumo (alergijos) šiam ar kuriai nors pagalbinei vaisto medžiagai atvejais.
- Jei nesate tikri, ar galite vartoti Aphexda, pasitarkite su vaistininku apie sudedamąsias dalis.
Ką svarbu žinoti prieš pradedant vartoti?
- Prieš kiekvieną injekciją medicinos darbuotojai gali patikrinti jūsų kraujo rodiklius – todėl svarbu laikytis visų konsultacijų ir tyrimų grafikų.
- Pasakykite gydytojui apie visus vartojamus vaistus, maisto papildus, vaistažoles ir vitaminus. Tai padės įvertinti, ar gydymas Aphexda jums tinka.
- Sergant tam tikromis kraujo ligomis (pvz., leukemija), informuokite gydytoją, nes vaistas gali išlaisvinti vėžines ląsteles iš kaulų čiulpų.
- Jeigu laukiatės ar planuojate nėštumą, apie tai būtina pasakyti gydytojui. Aphexda gali būti kenksmingas vaisiui, todėl būtina naudoti patikimas kontracepcijos priemones gydymo metu ir dar aštuonias dienas po paskutinės dozės.
- Maitinančioms moterims Aphexda nerekomenduojama. Žindymą reikia nutraukti, kol gydymas bus baigtas ir praeis bent aštuonios dienos nuo paskutinės dozės.
Sąveika su kitais vaistais ir maistu
Aphexda nepasižymi sąveika su maisto produktais ar gėrimais. Nėra žinoma, ar alkoholis turi įtakos šio vaisto poveikiui. Taip pat nenustatyta reikšmingų sąveikų su kitais vaistais, tačiau prieš pradėdami vartojimą, visuomet informuokite gydytoją apie visus jūsų vartojamus preparatus.
Perdozavimas ir pamiršta dozė
Kadangi Aphexda paprastai leidžia medicinos darbuotojai gydymo įstaigose, perdozavimas ar pamiršta dozė pasitaiko labai retai. Jei visgi praleidote suplanuotą vizitą, susisiekite su medicinos personalu ir persirašykite laiką. Medikų komanda pasirūpins, kad preparatas būtų skiriamas tinkamai.

Licencijuota farmacininkė, įgijusi farmacijos daktaro (PharmD) laipsnį University of North Carolina at Chapel Hill, viename iš geriausių farmacijos universitetų JAV. Per daugiau nei 10 metų tarptautinės patirties Aistė dirbo tiek akademinėje, tiek klinikinėje aplinkoje – nuo tyrimų ligoninėje iki individualizuotų vaistų terapijos planų sudarymo. Ji specializuojasi farmakogenomikoje, vaistų sąveikų prevencijoje ir lėtinių ligų vaistiniame valdyme. Šiuo metu Aistė dirba konsultuojančiąja farmacininke prestižinėje Bostono klinikoje ir aktyviai prisideda prie mokslinių publikacijų bei jaunų farmacijos specialistų rengimo.