Cholecistitas yra tulžies pūslės uždegimas. Tai yra nedidelis organas po jūsų kepenimis, kuris yra kriaušės formos ir kaupia tulžį. Tulžis yra virškinimo skystis, kurį gamina kepenys prieš jam ištekant per tulžies lataką į plonąją žarną, kur jis padeda virškinti riebią maistą. Jūs galite jausti skausmą dešinėje pilvo pusėje, žemiau dešiniojo šonkaulių lanko, nes ten yra tulžies pūslė. Uždegimas dažniausiai sukelia infekciją ir dažniausiai įvyksta, kai tulžies akmenys užkemša cistinį lataką (vamzdelį, jungiantį tulžies pūslę su tulžies lataku). Be tulžies akmenų, ligą taip pat sukelia navikai, tulžies latako obstrukcija, kai kurios rimtos ligos ir infekcijos.
Simptomai
Skausmas dešinėje pilvo pusėje, kur yra tulžies pūslė, yra vienas iš dažniausiai pasitaikančių simptomų. Jūs galite jausti skausmą centrinėje pilvo dalyje, kartais plintantį į dešinę petį ar nugarą. Dauguma pacientų gali jausti karščiavimą ir jautrumą, kai tulžies pūslė yra liečiama. Kai kurie žmonės taip pat gali patirti kitus simptomus, pavyzdžiui, pykinimą, vėmimą ir karščiavimą. Simptomai dažniau pasireiškia po valgio, ypač suvartojus daug riebaus maisto.
Kada kreiptis į gydytoją
Jei skausmas sukelia didelį diskomfortą ir nebeleidžia sėdėti ramiai arba jūs jaučiate skausmą su aukšta temperatūra, nedelsdami kreipkitės į artimiausią ligoninę.
Rizikos veiksniai ir priežastys
Cholecistitas paprastai kyla dėl tulžies pūslės uždegimo. Pagrindiniai uždegimo veiksniai yra tulžies tekėjimo obstrukcijos, tokios kaip tulžies akmenys, navikai ir tulžies latako užsikimšimas, dėl kurių užsikemša cistinis latakas, ir tulžis susikaupia, sukeldama uždegimą. Kai kurios infekcijos, pavyzdžiui, AIDS ir tam tikros virusinės infekcijos, taip pat gali sukelti šią ligą, kaip ir kraujagyslių problemos. Kai kraujotaka į tulžies pūslę tampa nepakankama dėl labai sunkios ligos, tai gali lemti cholecistitą.
Cholecistito diagnozė
Siekdami išsiaiškinti cholecistito galimybę, gydytojai apklaus jūsų istoriją ir atliks fizinę apžiūrą, ypač pilvo srityje, kur yra tulžies pūslė. Jei įtariamas ūmus cholecistitas, gydytojai paskirs kraujo tyrimus, kad ieškotų infekcijos ar uždegimo požymių. Bus atliekami vaizdo tyrimai, pvz., pilvo ultragarsas ar kompiuterinė tomografija (KT) siekiant aptikti akmenis arba uždegimo požymius tulžies pūslėje ir tulžies latakuose.
Gydymas
Gydymo tikslas paprastai yra kontroliuoti infekciją ir uždegimą tulžies pūslėje. Dažniausiai chirurginis tulžies pūslės šalinimas yra standartinis ir efektyvus cholecistito gydymas, kartu su intraveniniais antibiotikais. Sunkiais atvejais, kai pacientai negali ištverti operacijos, gali prireikti neatidėliotino tulžies pūslės drenažo, atliekamo per odą. Hospitalizacijos metu, jums gali būti leista nevalgyti ar negerti, siekiant sumažinti apkrovą uždegusiai tulžies pūslei. Norint išvengti dehidratacijos, skysčiai bus tiekiami per veną. Skausmą malšinantys vaistai yra skiriami skausmo kontrolei, kol jūsų būklė stabilizuosis.
Endoskopinė retrogradinė cholangiopankreatografija arba ERCP gali būti atliekama norint pašalinti akmenis, trukdančius tulžies latakams ar cistiniam latakui, prieš pašalinant tulžies pūslę.
Paprastai cholecistito simptomai linkę nuslopti per dvi ar tris dienas po operacijos, jei nėra chirurginių komplikacijų.

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.