Feksofenadinas yra vaistas, priklausantis antihistamininių vaistų grupei. Jis naudojamas siekiant sumažinti alerginių reakcijų simptomus, tokius kaip čiaudulys, sloga, perštinčios ar ašarojančios akys, taip pat niežulys nosies ar gerklės srityje. Feksofenadinas gali būti vartojamas ne tik tabletėmis, bet ir kitomis formomis: tai gali būti burnoje tirpstančios tabletės arba skystis, kuris ypač patogus tiems, kuriems sunku nuryti įprastas tabletes.
Kam vartojamas feksofenadinas
Pagrindinė feksofenadino paskirtis – palengvinti įvairius alerginius simptomus. Įprastai jis naudojamas bet kokiam sezoniniam arba nuolatiniam alerginiam rinitui gydyti; taip pat padeda esant nosies užgulimui, tinstančio ar paraudusio gerklės, perštinčioms, ašarojančioms akims. Kai kuriais atvejais šis vaistas rekomenduojamas mažinti kitus alergijos požymius, tačiau visada verta pasitarti su gydytoju individualiai.
Kaip veikia feksofenadinas
Šis vaistas priklauso antihistamininių medžiagų grupei. Veikdamas jis slopina histamino – medžiagos, sukeliančios alergijos simptomus – poveikį organizme. Dėl to sumažinamas ašarojimas, niežulys, sloga ir kiti nemalonūs pojūčiai, susiję su alergija.
Dozavimas ir vaisto formos
- Geriamoji suspensija: 30 mg/5 ml
- Tabletės: 30 mg, 60 mg, 180 mg
- Burnoje tirpstančios tabletės: 30 mg
Vaistą galima rinktis pagal amžių, poreikį ir patogumą, todėl tikėtina, kad rasite tinkamą formą tiek vaikams, tiek suaugusiems.
Svarbūs laikymo nurodymai
Feksofenadiną reikėtų laikyti kambario temperatūroje – nepamirškite, kad sausos ir vėsios vietos apsaugos vaistą nuo drėgmės. Transportavimo metu gali būti leistina kiek didesnė temperatūra, tačiau ilgesniam laikymui venkite šilumos ir drėgmės.
Galimi šalutiniai poveikiai
Kai kurie žmonės, vartodami feksofenadiną, gali patirti nepageidaujamų reakcijų. Dažniausi šalutiniai poveikiai yra:
- Galvos skausmas
- Vėmimas
- Virškinimo sutrikimai ar viduriavimas
- Svaigulys, mieguistumas
- Skausmas rankose, kojose ar nugaroje
- Menstruacijų skausmingumas
- Gerklės ar nosiaryklės skausmas, šaltkrėtis
- Kūno temperatūros padidėjimas (karščiavimas)
Paprastai šios reakcijos yra lengvos ir praeina savaime, tačiau jeigu šalutinis poveikis stiprėja arba trukdo kasdieniam gyvenimui, būtina kreiptis į medikus.
Kada būtina nedelsti ir kreiptis į gydytojus
Nors sunkių nepageidaujamų reakcijų pasitaiko retai, būtina nedelsti ir nutraukti vaisto vartojimą, jei pajuntate bet kurį iš šių požymių:
- Kvėpavimo pasunkėjimas ar švokštimas
- Smarkus širdies plakimas
- Karščiavimas ir silpnumas
- Veido, lūpų, liežuvio, gerklų tinimas
- Nuryti pasidaro sunku ar spaudžia gerklę
- Odos išbėrimai, dilgėlinė, niežulys
- Pykinimas arba vėmimas
- Suprastėjęs sąmoningumas, silpnumas ar net nualpimas
- Skausmingi sąnariai, pilvo spazmai
- Padidėję limfmazgiai
Tokie reiškiniai gali signalizuoti apie stiprią alerginę reakciją ar kitus rimtus sutrikimus.
Kada negalima vartoti feksofenadino
Šio vaisto vartoti draudžiama esant padidėjusiam jautrumui feksofenadinui ar bet kuriai kitai jo sudedamajai daliai. Taip pat būtina vengti, jei jau anksčiau buvo patirtas alerginis atsakas nuo šio vaisto.
Naudojimo rekomendacijos
Jeigu vaistą jums paskyrė gydytojas, svarbu laikytis jo nurodymų. Vartojant be recepto įsigytą feksofenadiną, būtina susipažinti su pakuotės informacija ir jos laikytis. Nesidalinkite savo vaistais su kitais, nes šis preparatas gali tikti ne visiems.
Feksofenadinas vaikams turi būti laikomas nepasiekiamoje vietoje. Jei naudojate skystąją vaisto formą, svarbu dozę matuoti specialiu dozavimo šaukšteliu ar švirkštuku, o ne įprastu naminiu šaukštu – taip užtikrinsite tikslų vaisto kiekį. Skystas preparatas prieš vartojimą turi būti gerai suplakamas, kad veiklioji medžiaga pasiskirstytų tolygiai.
Burnoje tirpstančią tabletę uždėkite ant liežuvio ir leiskite jai ištirpti, tik tuomet nurykite. Tabletes reikia naudoti iš karto po išėmimo iš pakuotės.
Senyvesni žmonės gali būti jautresni kai kuriems nepageidaujamiems reiškiniams – pasikonsultuokite, jei esate vyresni nei 65 metų.
Kai kuriuose šio vaisto preparatuose gali būti fenilalanino, todėl sergantiems fenilketonurija būtina apie tai pasitarti su gydytoju arba vaistininku.
Naudinga informacija prieš pradedant vartoti
- Būtinai informuokite gydytoją apie visus sveikatos sutrikimus ir kitus vartojamus vaistus, vitaminus ar maisto papildus.
- Jeigu turite inkstų veiklos sutrikimų, gydytojas gali pakeisti dozę arba rekomenduoti kitą vaistą.
- Jeigu laukiatės ar maitinate krūtimi, pasitarkite, nes nėra aišku, ar vaistas neturi poveikio vaisiui ar kūdikiui.
Vaisto sąveika su maistu, gėrimais ir kitais vaistais
- Vengti vartoti kartu su vaisių sultimis (ypač obuolių, greipfrutų, apelsinų), nes jos gali sumažinti veikliosios medžiagos pasisavinimą ir sumažinti vaisto veiksmingumą.
- Burnoje tirpstančios tabletės vartojamos tuščiu skrandžiu.
- Alkoholio poveikis naudojant feksofenadiną nėra iki galo aiškus, tačiau jis gali sustiprinti galimą svaigulį ar mieguistumą.
- Antacidiniai preparatai, kuriuose yra aliuminio arba magnio, gali mažinti feksofenadino pasisavinimą. Tarp šių vaistų vartojimo padarykite kelių valandų pertrauką.
Ką daryti, jei išgeriate per daug arba praleidžiate dozę?
Jeigu vaisto suvartojote daugiau nei reikėjo, nedelskite ir ieškokite medicininės pagalbos. Praleidus dozę, išgerkite vaistą vos tik prisiminę. Tačiau jei iki kitos suplanuotos dozės liko nedaug laiko, praleiskite pamirštąją ir tęskite vartojimą pagal įprastą grafiką. Nedvigubinkite dozės siekdami kompensuoti praleistąją.

Licencijuota farmacininkė, įgijusi farmacijos daktaro (PharmD) laipsnį University of North Carolina at Chapel Hill, viename iš geriausių farmacijos universitetų JAV. Per daugiau nei 10 metų tarptautinės patirties Aistė dirbo tiek akademinėje, tiek klinikinėje aplinkoje – nuo tyrimų ligoninėje iki individualizuotų vaistų terapijos planų sudarymo. Ji specializuojasi farmakogenomikoje, vaistų sąveikų prevencijoje ir lėtinių ligų vaistiniame valdyme. Šiuo metu Aistė dirba konsultuojančiąja farmacininke prestižinėje Bostono klinikoje ir aktyviai prisideda prie mokslinių publikacijų bei jaunų farmacijos specialistų rengimo.