Mebendazolas dažniausiai naudojamas žarnyno infekcijoms, kurias sukelia kirmėlės – apvaliosios, kabinės, plakinės ar spalinės kirmėlės – gydyti. Jis taip pat gali būti paskirtas gydytojo ir kitoms būklėms gydyti.
Kaip veikia mebendazolas?
Mebendazolas naikina tam tikras kirmėles, sukeliančias žarnyno infekcijas.
Vaisto forma
Mebendazolas tiekiamas kaip 100 mg kramtomos tabletės (pvz., Emverm), vartojamos per burną.
Kaip laikyti mebendazolą?
Mebendazolą laikykite kambario temperatūroje, nuo 20 iki 25 laipsnių Celsijaus. Trumpam, pavyzdžiui, gabenant, galima laikyti nuo 15 iki 30 laipsnių Celsijaus. Laikykite vėsioje, sausoje vietoje.
Šalutiniai poveikiai
Dažniausi šalutiniai poveikiai
- Apetito stoka
- Pilvo skausmas
- Pykinimas, vėmimas ar viduriavimas
- Dujos
- Bėrimas
Gali būti ir kitų šalutinių poveikių, kurie čia nepaminėti. Kreipkitės į gydytoją, jei pastebite neįprastų reakcijų.
Sunkūs šalutiniai poveikiai
- Sunki alerginė reakcija – nutraukite vartojimą ir nedelsdami kreipkitės pagalbos, jei atsiranda kvėpavimo sutrikimų ar švokštimas, dažnas širdies plakimas, karščiavimas, padidėję limfmazgiai, veido ar burnos patinimas, rijimo sunkumas ar gerklės spaudimas, niežulys ar odos išbėrimas panašus į dilgėlinę, pykinimas ar vėmimas, galvos svaigimas, skrandžio spazmai, sąnarių skausmas.
- Kraujo ligos – ilgą laiką ar didelėmis dozėmis vartojamas mebendazolas gali sukelti kraujo sutrikimus, pavyzdžiui, agranulocitozę arba neutropeniją. Gydytojas gali paskirti tyrimus šiems sutrikimams stebėti. Nutraukite vaisto vartojimą ir kreipkitės pagalbos, jei pasireiškia karščiavimas, šaltkrėtis, dusulys, blyški ar pageltusi oda, lengvas kraujavimas ar mėlynės, dažnos infekcijos, neįprastas silpnumas ar nuovargis, galvos svaigimas, greitas ar nereguliarus širdies plakimas, galvos skausmas.
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Kas neturėtų vartoti mebendazolo?
- Žmonės, jautrūs šiems vaistams: Emverm, Vermox, mebendazolui arba kitoms sudėtinėms produkto medžiagoms. Vaistininkas gali informuoti apie sudėtines dalis konkrečiame produkte.
Ką svarbu žinoti prieš vartojant mebendazolą?
- Nevartokite mebendazolo, jei jo nepaskyrė gydytojas, ir vartokite tik taip, kaip paskirta.
- Nesidalykite vaistu su kitais, net jei jų būklė tokia pati – tai gali būti kenksminga.
- Nutraukite vaisto vartojimą ir nedelsdami informuokite gydytoją, jei atsiranda bėrimas, pūslės ar žaizdelės, ir kartu vartojate metronidazolį (arba jo gelius tepimui ant odos ar gleivinės). Šių vaistų derinys gali sukelti sunkias odos reakcijas – Stevenso-Džonsono sindromą arba toksinę epidermio nekrolizę.
- Laikykite vaistą vaikams nepasiekiamoje vietoje.
Ką pasakyti gydytojui prieš vartojant mebendazolą?
- Informuokite gydytoją apie visas savo sveikatos būkles, vartojamus receptinius, nereceptinius vaistus, vitaminus, papildus ar žolinius preparatus.
- Ypač svarbu paminėti, jei vartojate metronidazolį ar kitus vaistus, kurie gali sąveikauti su mebendazolu.
- Praneškite, jei esate nėščia ar planuojate pastoti – gydytojas įvertins, ar vartoti šį vaistą saugu.
- Jei žindote ar planuojate žindyti, gydytojas patars dėl žindymo ar vaisto vartojimo nutraukimo, nes mebendazolas patenka į motinos pieną.
Sąveika
Ar mebendazolas sąveikauja su maistu ar gėrimais?
Šiuo metu nėra žinoma apie mebendazolo sąveiką su maistu ar gėrimais. Nepaisant to, didelis alkoholio kiekis gali silpninti imuninę sistemą ir sunkinti infekcijos gydymą.
Ar mebendazolas sąveikauja su kitais vaistais?
Visada informuokite gydytoją apie visus vaistus, papildus ar žolinius preparatus, kuriuos vartojate. Ypač pasakykite, jei vartojate metronidazolį. Tai gali būti ne visas sąrašas vaistų, kurie sąveikauja su mebendazolu. Visada pasitarkite su gydytoju ar vaistininku.
Perdozavimas ir praleista dozė
Ką daryti, jei praleidote dozę?
Jei pamiršote išgerti dozę, išgerkite ją kai tik prisiminsite. Jei taip atsitiko prieš pat kitą numatytą dozę, praleiskite pamirštąją ir toliau vartokite vaistą pagal schemą. Nevartokite dvigubos ar papildomos dozės.

Licencijuota farmacininkė, įgijusi farmacijos daktaro (PharmD) laipsnį University of North Carolina at Chapel Hill, viename iš geriausių farmacijos universitetų JAV. Per daugiau nei 10 metų tarptautinės patirties Aistė dirbo tiek akademinėje, tiek klinikinėje aplinkoje – nuo tyrimų ligoninėje iki individualizuotų vaistų terapijos planų sudarymo. Ji specializuojasi farmakogenomikoje, vaistų sąveikų prevencijoje ir lėtinių ligų vaistiniame valdyme. Šiuo metu Aistė dirba konsultuojančiąja farmacininke prestižinėje Bostono klinikoje ir aktyviai prisideda prie mokslinių publikacijų bei jaunų farmacijos specialistų rengimo.