Probiotikai – tai papildai ar maistas, kuriuose yra įvairių mikroorganizmų, tokių kaip mielės (Saccharomyces boulardii) bei bakterijos (Lactobacillus, Bifidobacterium). Šie mikroorganizmai, dar vadinami žarnyno flora, natūraliai randami žmogaus skrandyje, žarnyne ir kitose kūno vietose. Tam tikros situacijos, pavyzdžiui, antibiotikų vartojimas ar kelionės, gali sutrikdyti natūralią bakterijų ir mielių pusiausvyrą. Probiotikai naudojami siekiant pagerinti virškinimą ir atkurti natūralią florą.
Probiotikai taikomi gydant kai kurias žarnyno problemas, pavyzdžiui, viduriavimą, dirgliosios žarnos sindromą, taip pat sergant egzema, grybelinėmis makšties infekcijomis, laktozės netoleravimu bei šlapimo takų infekcijomis. Probiotikų galite rasti įvairiuose maisto produktuose: jogurte, piene, sultyse, sojų gėrimuose ir pan. Jie taip pat parduodami maisto papildų pavidalu – kapsulėmis, tabletėmis ar milteliais. Skirtingi produktai dažnai skirtis savo paskirtimi, todėl naudinga perskaityti produkto etiketę ir pasitarti su specialistu, jei kyla klausimų dėl tinkamumo.
Kaip vartoti Acidophilus
Visada laikykitės vartojamo produkto pakuotėje pateiktų nurodymų. Priklausomai nuo formos, probiotiką gali tekti nuryti visą, sukramtyti, užbarstyti ant maisto ar sumaišyti su skysčiu. Jei vartojate skystą formą, dozuokite naudojant specialią matavimo priemonę – buitiniai šaukštai gali būti netikslūs.
Kai kuriuose probiotikuose yra gyvų bakterijų (pvz., bifidobakterijų), kurios gali sąveikauti su antibiotikais. Rekomenduojama gyvas bakterijas turinčius papildus suvartoti likus 2–3 valandoms iki ar po antibiotiko vartojimo, laikantis konkretaus produkto instrukcijų.
Jei probiotiką vartojate dėl antibiotikų sukeltos viduriavimo, nenaudokite jo esant aukštai temperatūrai ar ilgiau nei 2 dienas, nebent gydytojas rekomendavo kitaip. Esant ilgai trunkantiems ar sunkėjantiems simptomams, būtina kreiptis į gydytoją ir nebandyti gydytis savarankiškai.
Atsargumo priemonės
Prieš pradėdami vartoti probiotikus, informuokite savo gydytoją, jei esate alergiški bet kuriam ingredientui arba sergate kitomis alergijomis. Šis produktas gali turėti pagalbinių medžiagų, kurios kai kuriems žmonėms gali sukelti nemalonių reakcijų.
Kreipkitės į gydytoją arba vaistininką, jei turite vieną iš žemiau nurodytų sveikatos problemų:
- viduriavimas, trunkantis ilgiau nei dvi dienas (ypač kartu su aukšta temperatūra);
- susilpnėjusi imuninė sistema (pvz., dėl chemoterapijos, ŽIV infekcijos);
- pasikartojančios makšties ar šlapimo takų infekcijos.
Skysti, miltelių pavidalo ar kramtomieji produktai gali turėti cukraus ir/arba aspartamo. Jei sergate diabetu, fenilketonurija ar turite kitų priežasčių vengti minėtų medžiagų, būtinai pasitarkite dėl saugaus naudojimo.
Prieš bet kokią operaciją gydytojui ar odontologui praneškite apie visus vartojamus vaistus, įskaitant receptinius, nereceptinius ir žolinius papildus.
Nėštumo metu šiuos produktus vartokite tik tada, jei aiškiai reikia – pasitarkite su gydytoju dėl galimos naudos ir rizikos.
Nežinoma, ar probiotikas patenka į motinos pieną. Prieš žindydami, rekomenduojama pasitarti su gydytoju.
Vaistų sąveika
Vaistų sąveika gali pakeisti preparatų veikimą ar padidinti šalutinių reiškinių riziką. Pasakykite gydytojui ir vaistininkui apie visus papildus, vaistus ar žolinius preparatus, kuriuos naudojate. Be gydytojo leidimo nekeiskite dozių ir nenutraukite naujų preparatų vartojimo.
Kai kurie vaistai, galintys sąveikauti su probiotikais:
- antibiotikai;
- priešgrybeliniai vaistai, tokie kaip klotrimazolas, ketokonazolas, griseofulvinas, nistatinas.

Licencijuota farmacininkė, įgijusi farmacijos daktaro (PharmD) laipsnį University of North Carolina at Chapel Hill, viename iš geriausių farmacijos universitetų JAV. Per daugiau nei 10 metų tarptautinės patirties Aistė dirbo tiek akademinėje, tiek klinikinėje aplinkoje – nuo tyrimų ligoninėje iki individualizuotų vaistų terapijos planų sudarymo. Ji specializuojasi farmakogenomikoje, vaistų sąveikų prevencijoje ir lėtinių ligų vaistiniame valdyme. Šiuo metu Aistė dirba konsultuojančiąja farmacininke prestižinėje Bostono klinikoje ir aktyviai prisideda prie mokslinių publikacijų bei jaunų farmacijos specialistų rengimo.