Ursodiolis dažniausiai skiriamas žmonėms, sergantiems tam tikromis tulžies pūslės ir kepenų ligomis. Šis vaistas naudojamas ne tik siekiant ardyti jau susidariusius tulžies akmenis, bet ir jų profilaktikai, ypač pacientams, kurie dėl greito svorio kritimo turi didesnę riziką susirgti tulžies akmenlige. Be šių atvejų, ursodiolis taip pat padeda žmonėms, sergantiems pirminiu biliariniu cholangitu – reta liga, kai kepenų tulžies latakai palaipsniui pažeidžiami. Gydytojas taip pat gali siūlyti šį vaistą ir kitai būklei, jeigu mano, kad jis bus naudingas.
Kaip veikia ursodiolis?
Kepenys gamina tulžį, kuri padeda virškinti riebius maisto produktus. Ursodiolis – natūraliai žmogaus organizme gaminama tulžties rūgštis, tačiau kai kuriomis ligomis jos trūksta arba reikia daugiau. Šį vaistą vartojant papildomai, pasikeičia tulžies sudėtis ir sunkiai tirpstantis cholesterolis tampa lengviau tirpus – dėl to tulžies akmenukai gali ištirpti ir jų nesusidaro naujų. Sergant priminiu biliariniu cholangitu, ursodiolis padeda pakaitomis atstatyti natūralias tulžies rūgštis ir apsaugo kepenis nuo tolimesnio pažeidimo.
Kokiose formose tiekiamas ursodiolis?
- 200 mg, 300 mg ir 400 mg kapsulės kapsulės
- 250 mg ir 500 mg tabletės
Šios dozės skirtos vartoti per burną, kaip paskyrė gydytojas.
Kaip laikyti ursodiolį?
Vaistą geriausia laikyti kambario temperatūroje – tarp 20 °C ir 25 °C, saugioje, sausoje vietoje, sandariame inde. Transportuojant trumpam galima laikyti ir nuo 15 °C iki 30 °C. Svarbu vaistą saugoti nuo vaikų.
Galimi šalutiniai poveikiai
Nors ursodiolis paprastai gerai toleruojamas, kai kurie žmonės gali pajusti nepageidaujamų organizmo reakcijų. Dažniausi jų:
- Pilvo skausmas, diskomfortas ar sunkumas
- Viduriavimas arba užkietėję viduriai
- Pykinimas
- Svaigulys
- Virusinių infekcijų simptomai: gerklės skausmas, sloga, nosiaryklės uždegimas
- Plaukų slinkimas
- Niežulys ar bėrimas
Jei jaučiate bet kokių neįprastų ar sunkių simptomų, būtina kreiptis į gydytoją.
Rimti šalutiniai poveikiai
Labai retai gali pasireikšti stiprios alerginės reakcijos, kurios pasireiškia dusuliu, kvėpavimo pasunkėjimu, bėrimu, veržimu gerklėje, stipria veido, lūpų ar gerklės tinimu, itin stipriais pilvo skausmais, pykinimu, sąnarių skausmais, stipriu galvos svaigimu ar net apalpimu. Tokiais atvejais nedelsiant nutraukite vaisto vartojimą ir kreipkitės pagalbos.
Kam nerekomenduojama ursodiolį vartoti?
- Asmenims, kuriems nustatytas padidėjęs jautrumas tulžies rūgštims (ursodioliui, ursodeoksicholio rūgščiai ar kitiems sudedamosioms vaisto dalims)
- Tulžies latakų visiškai užsikimšus (biliarinė obstrukcija)
- Esant tam tikriems tulžies akmenų tipams, kurie nereaguoja į šį gydymą
- Jei yra sunkios tulžies pūslės ar kasos uždegimo formos, pavyzdžiui, cholecistitas, cholangitas arba pankreatitas, susiję su tulžies akmenimis. Tokiais atvejais dažniau reikalinga chirurginė pagalba.
Naudojimo ypatumai ir atsargos priemonės
Šiuo vaistu gydytis reikia tik gydytojui paskyrus. Nerekomenduojama jo dalintis su kitais ar vartoti be paskyrimo. Gydymosi metu pravartu periodiškai atlikti kraujo tyrimus, kad būtų aišku, kaip vaistas veikia kepenis. Jei gydytojas liepė tabletę perpjauti, pasitarkite su vaistininku dėl teisingo dalinimo ir laikymo – puseles reikia laikyti atskirai nuo sveikų tablečių, kad būtų galima išvengti kartaus skonio. Svarbu vaistą laikyti saugiai nuo vaikų.
Ką aptarti su gydytoju prieš vartojant ursodiolį?
Prieš pradedant šį gydymą svarbu pasikalbėti apie visas savo ligas, ypač jei esate sirgę ar operuoti dėl žarnyno ligų (pvz., Krono liga), nes kai kuriais atvejais vaistas gali sukelti žarnyno nepraeinamumą ar kitas komplikacijas. Svarbu pranešti ir apie visus vartojamus vaistus, maisto papildus ar vaistažoles, – kai kurie gali turėti įtakos ursodiolio poveikiui.
- Jei laukiatės arba planuojate pastoti, aptarkite su gydytoju, ar tikrai saugu vartoti šį vaistą. Duomenų apie poveikį nėštumui ar kūdikiui nėra pakankamai.
- Krūtimi maitinančioms moterims rekomenduojama pasitarti, nes nežinoma, kiek vaisto patenka į motinos pieną ir kaip jis gali paveikti kūdikį.
Sąveika su kitais vaistais ir maistu
Kol kas nenustatyta, kad ursodiolis turėtų reikšmingų sąveikų su maistu ar gėrimais, tačiau rekomenduojama tabletes vartoti su maistu. Nežinoma, kaip šis vaistas gali sąveikauti su alkoholiu.
Prieš pradėdami vartoti ursodiolį, pasakykite gydytojui apie visus vartojamus vaistus ar maisto papildus. Ypač svarbu žinoti, jei vartojate:
- Aliuminio turinčius antacidinius vaistus
- Tulžies rūgštis surišančius vaistus – cholestiraminą, kolestipolį, kolesevelamą
- Kitas cholesterolio kiekį mažinančias priemones
- Estrogenų turinčius preparatus (pvz., vartojamus menopauzės ar osteoporozės metu, kontraceptikus)
Gydytojas nurodys, ar reikia koreguoti gydymą, jei vartojate kitų vaistų.
Ką daryti pavartojus per didelę dozę ar praleidus vaistą?
Jei pamiršote išgerti dozę, ją išgerkite, kai tik prisiminsite, tačiau jei jau beveik laikas kitai dozei – praleiskite užmirštąją ir grįžkite prie įprasto vartojimo grafiko. Negalima vartoti dvigubos ar didesnės dozės iš karto.

Licencijuota farmacininkė, įgijusi farmacijos daktaro (PharmD) laipsnį University of North Carolina at Chapel Hill, viename iš geriausių farmacijos universitetų JAV. Per daugiau nei 10 metų tarptautinės patirties Aistė dirbo tiek akademinėje, tiek klinikinėje aplinkoje – nuo tyrimų ligoninėje iki individualizuotų vaistų terapijos planų sudarymo. Ji specializuojasi farmakogenomikoje, vaistų sąveikų prevencijoje ir lėtinių ligų vaistiniame valdyme. Šiuo metu Aistė dirba konsultuojančiąja farmacininke prestižinėje Bostono klinikoje ir aktyviai prisideda prie mokslinių publikacijų bei jaunų farmacijos specialistų rengimo.