Valerijonų šaknys yra vartojamos miego sutrikimų, tokių kaip nemiga, atvejais. Kai kuriuose žoliniuose ar maisto papildų produktuose gali būti kenksmingų priemaišų ar priedų. Pasitarkite su vaistininku dėl konkretaus prekės ženklo, kurį naudojate. Šio produkto saugumas ir veiksmingumas nėra įvertintas valstybinėse institucijose. Prieš vartodami, pasikonsultuokite su savo gydytoju ar vaistininku.
Kaip vartoti valerijoną
Šį produktą paprastai reikia vartoti per burną, 30 minučių–2 valandas prieš miegą arba pagal gydytojo nurodymus. Visada laikykitės produkto pakuotėje pateiktų nurodymų. Jei kyla klausimų, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Šio žolinio preparato nerekomenduojama vartoti ilgiau nei 4 savaites. Norint sumažinti galimų nutraukimo simptomų riziką, nedera staiga nutraukti valerijono vartojimo po ilgesnio laiko. Jūsų dozė gali būti laipsniškai mažinama per 1–2 savaites iki visiško nutraukimo. Dėl išsamesnės informacijos pasitarkite su gydytoju ar vaistininku.
Jei problema išlieka ar blogėja, arba jei įtariate rimtą sveikatos problemą, nedelsiant kreipkitės į medikus.
Šalutinis poveikis
- Galvos skausmas, neramumas, skrandžio dirginimas arba mieguistumas/nuovargis po pabudimo gali pasireikšti vartojant valerijoną. Jei šalutinis poveikis ilgai neišnyksta ar stiprėja, nedelsiant praneškite gydytojui ar vaistininkui.
- Kreipkitės į gydytoją, jei pasireiškia rimtesni šalutiniai reiškiniai, tokie kaip nuolat užsitęsiantis pykinimas ar vėmimas, pilvo ar skrandžio skausmas, pageltę akys ar oda, tamsus šlapimas, stiprus nuovargis.
- Labai retai gali pasireikšti sunki alerginė reakcija. Nedelsdami ieškokite skubios medicininės pagalbos, jei atsiranda bėrimas, niežėjimas ar tinimas (ypač veido, liežuvio, gerklės srityje), stiprus galvos svaigimas ar kvėpavimo sutrikimai.
- Šiame sąraše nėra visų galimų šalutinių poveikių. Jei pastebite kitokį poveikį, pasitarkite su gydytoju ar vaistininku.
- Jei pajutote šalutinį poveikį, kreipkitės į gydytoją dėl medicininės pagalbos.
Atsargumo priemonės
Prieš pradėdami vartoti valerijoną, informuokite gydytoją ar vaistininką, jei esate jam alergiški arba turite kitų alergijų. Šiame produkte gali būti neaktyvių sudedamųjų dalių, galinčių sukelti alergines reakcijas ar kitokias problemas. Papildomą informaciją pateiks vaistininkas.
Jei turite kepenų sutrikimų, prieš vartodami produktą būtinai pasitarkite su gydytoju ar vaistininku.
Skiestose valerijonų formose gali būti cukraus ir/ar alkoholio. Jei sergate cukriniu diabetu, turite alkoholio priklausomybę ar kepenų ligų, dėl šių produktų vartojimo pasitarkite su gydytoju ar vaistininku.
Valerijonas gali sukelti mieguistumą. Alkoholis ar kanapės (marihuana) gali sustiprinti šį poveikį. Nevairuokite, nedirbkite su mechanizmais ir nevykdykite veiklų, kurioms reikia budrumo, kol neįsitikinsite, kad tai yra saugu. Venkite alkoholinių gėrimų. Jei vartojate kanapių (marihuanos), taip pat pasitarkite su gydytoju.
Šio produkto nerekomenduojama vartoti nėštumo metu. Pasikonsultuokite su gydytoju prieš vartojimą.
Nėra aišku, ar valerijonas patenka į motinos pieną. Prieš žindydami pasitarkite su gydytoju.
Sąveika su kitais vaistais
Vaistų sąveika gali keisti preparatų poveikį ar didinti sunkių šalutinių reakcijų riziką. Šiame straipsnyje aprašytos ne visos galimos vaistų sąveikos. Veskite sąrašą visų vartojamų produktų (įskaitant receptinius, nereceptinius ir žolinius preparatus) ir parodykite jį gydytojui bei vaistininkui. Nekeiskite, nepradėkite ar nenutraukite vaisto vartojimo be gydytojo leidimo.
Praneškite gydytojui arba vaistininkui, jei vartojate kitus mieguistumą sukeliančius produktus, pavyzdžiui, stiprius skausmą ar kosulį slopinančius vaistus (tokius kaip kodeinas, hidrokodonas), alkoholį, kanapes (marihuaną), kitus vaistus nuo nemigos ar nerimo (pavyzdžiui, alprazolamą, lorazepamą, zolpidemą), raumenų relaksantus (pavyzdžiui, karisoprodolą, ciklobenzapriną), ar antihistamininius vaistus (pavyzdžiui, cetiriziną, difenhidraminą).
Patikrinkite visų savo vaistų (pavyzdžiui, nuo alergijos ar peršalimo/kosulio) etiketes, nes jose gali būti mieguistumą sukeliančių medžiagų. Pasitarkite su vaistininku dėl saugaus šių produktų vartojimo.

Licencijuota farmacininkė, įgijusi farmacijos daktaro (PharmD) laipsnį University of North Carolina at Chapel Hill, viename iš geriausių farmacijos universitetų JAV. Per daugiau nei 10 metų tarptautinės patirties Aistė dirbo tiek akademinėje, tiek klinikinėje aplinkoje – nuo tyrimų ligoninėje iki individualizuotų vaistų terapijos planų sudarymo. Ji specializuojasi farmakogenomikoje, vaistų sąveikų prevencijoje ir lėtinių ligų vaistiniame valdyme. Šiuo metu Aistė dirba konsultuojančiąja farmacininke prestižinėje Bostono klinikoje ir aktyviai prisideda prie mokslinių publikacijų bei jaunų farmacijos specialistų rengimo.