A–Z vyrų kompleksiniai burnos preparatai: vartojimas ir šalutinis poveikis

Paskutinį kartą atnaujinta: 2025-05-22

Šis vaistinis preparatas yra multivitaminų ir geležies produktas, skirtas gydyti arba užkirsti kelią vitaminų trūkumui, kuris gali kilti dėl netinkamos mitybos, tam tikrų ligų ar nėštumo metu. Vitaminai ir geležis yra svarbūs organizmo statybiniai elementai ir padeda išsaugoti gerą sveikatą.

Kaip vartoti

Šį vaistą įprastai reikėtų vartoti per burną, paprastai vieną kartą per dieną arba kaip nurodė gydytojas. Visada laikykitės produkto pakuotės nurodymų arba gydytojo rekomendacijų. Neviršykite rekomenduojamos dozės. Jei kyla klausimų, būtinai kreipkitės į gydytoją ar vaistininką.

Vaistus geriausia vartoti tuščiu skrandžiu – 1 valandą prieš valgį arba 2 valandas po valgio. Užgerkite pilna stikline vandens (apie 240 ml), nebent gydytojas nurodė kitaip. Jei pasireiškia skrandžio sutrikimai, galite vartoti šį vaistą su maistu. Venkite vartoti antacidinius preparatus, pieno produktus, arbatą arba kavą per 2 valandas prieš ar po vartojimo, nes tai gali sumažinti vaisto veiksmingumą. Neišlipkite iš lovos bent 10 minučių po to, kai išgėrėte tabletes ar kapsules. Dėl konkretaus vartojamo produkto pasitarkite su vaistininku.

Jei vartojate vaistą, kuris yra lėtai arba ilgai atpalaiduojamas, nerykite jo sukramtę ar susmulkintę. Tokiu atveju visas vaisto kiekis gali būti išleistas iš karto, padidėja šalutinių poveikių rizika ir sumažėja įsisavinimas. Taip pat neskirstykite ilgai atpalaiduojamų tablečių, nebent taip nurodė gydytojas ar vaistininkas.

Norint pasiekti geriausių rezultatų, vaistą vartokite reguliariai, visuomet tuo pačiu metu kiekvieną dieną.

Galimi šalutiniai poveikiai

Gali pasireikšti užkietėjimas, viduriavimas ar skrandžio sutrikimas. Paprastai šie šalutiniai reiškiniai būna laikini ir išnyksta, organizmui prisitaikius prie vaisto. Jei šalutinis poveikis išlieka ar blogėja, nedelsdami pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.

Geležis gali nudažyti išmatas juoda spalva – tai nekenksminga.

Jei vaistą paskyrė gydytojas, žinokite, kad nauda dažniausiai yra didesnė nei galimi šalutiniai poveikiai. Daugelis žmonių šio preparato vartodami rimtų šalutinių reiškinių nepatiria.

Labai retai gali pasireikšti rimta alerginė reakcija. Prireikus nedelsiant kreipkitės pagalbos, jei pastebite tokius simptomus, kaip išbėrimas, niežulys ar tinimas (ypač veido, liežuvio ar gerklės), stiprus galvos svaigimas, kvėpavimo pasunkėjimas.

Tai nėra visų galimų šalutinių poveikių sąrašas. Pastebėję kitus reiškinius, informuokite gydytoją ar vaistininką.

Įspėjimai

Atsitiktinis per didelis geležies turinčių produktų suvartojimas yra viena dažniausių mirtinų apsinuodijimų priežasčių vaikams iki 6 metų. Laikykite šį preparatą vaikams nepasiekiamoje vietoje. Jei įtariate perdozavimą, nedelsiant kreipkitės į gydytoją arba nuodų kontrolės centrą.

Atsargumo priemonės

Prieš pradėdami naudoti šį produktą, informuokite gydytoją ar vaistininką apie savo alergijas, ypač jei esate alergiški tam tikriems šio produkto ingredientams. Kai kurie šio produkto variantai gali turėti alergizuojančių priedų, pavyzdžiui, sojų. Kreipkitės į vaistininką dėl išsamesnės informacijos.

Prieš vartodami šį preparatą, būtinai pasakykite gydytojui apie savo ligų istoriją, ypač jei turite geležies pertekliaus (pvz., hemochromatozės, hemosiderozės), alkoholių vartojimo įpročių, kepenų ar skrandžio ir žarnyno ligų (pvz., opų, kolito).

Jei Jūsų multivitaminuose taip pat yra folio rūgšties, įspėkite gydytoją arba vaistininką, jeigu Jums nustatytas vitamino B12 trūkumas (pvz., pernicinė anemija). Folio rūgštis gali iškreipti laboratorinių tyrimų rezultatus, nustatančius vitamino B12 trūkumą, be tinkamo šios anemijos gydymo. Negydoma vitamino B12 stoka gali sukelti rimtų nervų funkcijos sutrikimų.

Prieš bet kokią chirurginę procedūrą informuokite gydytoją ar odontologą apie visus naudojamus vaistus (receptinius, nereceptinius ir vaistažoles).

Praneškite gydytojui, jei esate nėščia ar planuojate pastoti. Šio vaisto sudedamosios dalys patenka į motinos pieną, todėl prieš pradėdami žindyti, pasitarkite su gydytoju.

Sąveika su kitais vaistais

Vaistų sąveika gali keisti vaistų veikimą ar padidinti šalutinių reiškinių tikimybę. Šiame skyriuje nėra išvardytos visos galimos sąveikos. Visada informuokite gydytoją ir vaistininką apie visus vartojamus preparatus – receptinius, nereceptinius ir augalinius. Be gydytojo pritarimo nekeiskite vaistų dozės ar nevartokite naujų medikamentų.

Šis produktas gali sumažinti kai kurių vaistų pasisavinimą, pavyzdžiui, bisfosfonatų (pvz., alendronato), levodopos, penicilamino, kai kurių antibiotikų (pvz., ciprofloksacino, levofloksacino, tetraciklino), taip pat skydliaukės hormonų (pvz., levotiroksino). Tarp šių vaistų ir multivitaminų su geležimi vartojimo turi būti laikomasi laiko intervalo – pasitarkite su gydytoju dėl individualių nuorodų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *