Altuviiio yra vaistas, skirtas žmonėms, sergantiems paveldima liga, vadinama hemofilija A. Ši būklė pasižymi įgimtu VIII faktoriaus – svarbios kraujo krešėjimo baltymo – trūkumu.
Kaip veikia altuviiio?
Sergantieji hemofilija A turi sumažėjusį VIII kraujo krešėjimo faktoriaus kiekį, todėl jų kraujas sunkiau kreša. Altuviiio veikia tiesiogiai – jis atstato VIII faktorių organizme, taip padėdamas sumažinti kraujavimo riziką bei kontroliuoti šios ligos simptomus.
Vaisto formos ir vartojimas
Šis preparatas yra tiekiamas miltelių pavidalu buteliukuose kartu su iš anksto paruošto tirpiklio švirkštu. Jis leidžiamas į veną. Yra keletas dozių variantų, pavyzdžiui, 250, 500, 750, 1000, 2000, 3000 ir 4000 TV. Tiksli dozė ir vartojimo dažnis priklauso nuo gydytojo nurodymų.
Laikymo taisyklės
Altuviiio būtina laikyti originalioje pakuotėje, kad būtų apsaugotas nuo šviesos. Rekomenduojama vaistą laikyti šaltoje vietoje – šaldytuve (2–8 °C). Svarbu neužšaldyti. Jei reikia, galima laikinai laikyti iki 30 °C temperatūroje ne ilgiau kaip 6 mėnesius. Jei laukimo laikas be šaldytuvo viršija 6 mėnesius, vaistą reikėtų išmesti. Sumaišytą su tirpikliu tirpalą būtina suvartoti per 3 valandas – kitaip jo naudoti negalima.
Kas neturėtų vartoti altuviiio?
Jei yra alergija bet kuriai veikliajai ar pagalbinei altuviiio medžiagai, vartoti šio vaisto negalima. Prieš skiriant gydymą gydytojas atidžiai įvertina galimas alergines reakcijas.
Į ką atkreipti dėmesį prieš pradėdami gydymą?
Vaistą turi skirti tik gydytojas, o vartojant namuose svarbu laikytis visų paskirtų instrukcijų. Altuviiio negalima dalintis su kitais, net jei jie serga ta pačia liga. Vaistą reikėtų laikyti vaikams nepasiekiamoje vietoje; jei ruošiatės infuzuoti jį namuose, pasitarkite su gydytoju dėl tinkamo laikymo, paruošimo bei suleidimo.
Dažniausi šalutiniai poveikiai
- Galvos skausmas
- Sąnarių skausmai
Nors daugelis žmonių šį vaistą toleruoja gerai, jeigu šalutiniai poveikiai išlieka arba jūs jaučiatės blogai – verta pasitarti su gydytoju.
Rimtesnės nepageidaujamos reakcijos
Nors pasitaiko retai, kai kuriems žmonėms gali pasireikšti rimtos alerginės reakcijos naudojant altuviiio. Tokiais atvejais būtina nutraukti gydymą ir skubiai kreiptis į medikus.
- Sunku kvėpuoti arba švokštimas
- Širdies plakimo padažnėjimas
- Karščiavimas arba bendras negalavimas
- Limfmazgių padidėjimas
- Veido, lūpų, burnos, liežuvio ar gerklės patinimas
- Rijimo sunkumai ar gerklės užspaudimo jausmas
- Niežulys, bėrimas ar dilgėlinė
- Pykinimas, vėmimas
- Galvos svaigimas, silpnumas arba apalpimas
- Pilvo skausmai
- Sąnarių skausmai
Kartais organizmas gali pradėti gaminti specifinius antikūnus (inhibitorius), kurie sumažina vaisto efektyvumą. Tokiu atveju gydytojas gali paskirti papildomus kraujo tyrimus ir pritaikyti gydymą individualiai.
Sąveika su kitomis medžiagomis
Šiuo metu nėra žinoma apie reikšmingas altuviiio sąveikas su maistu ar kitais vaistais. Vis dėlto, būtinai informuokite gydytoją apie visus jūsų vartojamus receptinius, be recepto įsigyjamus vaistus, maisto papildus ar žolinius preparatus. Jei vartojate alkoholį – apie didesnį kiekį reikėtų pasitarti, nes alkoholis gali didinti kraujavimo riziką.
Nėštumas, žindymas, kitos ligos
Kol kas nėra pakankamai duomenų apie altuviiio vartojimą nėštumo ar žindymo metu. Praneškite gydytojui, jei laukiatės kūdikio, planuojate pastoti arba maitinate krūtimi – gydytojas padės įvertinti galimą naudą ir riziką.
Ką daryti, jei pavartojote per daug arba praleidote dozę?
Jei esate pamiršę suvartoti suplanuotą vaisto dozę ir paprastai altuviiio naudojate reguliariai, pavartokite ją kaip galima greičiau. Negalima dvigubinti dozės, jei praleidote vieną vartojimą. Naudojant altuviiio pagal poreikį, vadovaukitės gydytojo duotais nurodymais.

Licencijuota farmacininkė, įgijusi farmacijos daktaro (PharmD) laipsnį University of North Carolina at Chapel Hill, viename iš geriausių farmacijos universitetų JAV. Per daugiau nei 10 metų tarptautinės patirties Aistė dirbo tiek akademinėje, tiek klinikinėje aplinkoje – nuo tyrimų ligoninėje iki individualizuotų vaistų terapijos planų sudarymo. Ji specializuojasi farmakogenomikoje, vaistų sąveikų prevencijoje ir lėtinių ligų vaistiniame valdyme. Šiuo metu Aistė dirba konsultuojančiąja farmacininke prestižinėje Bostono klinikoje ir aktyviai prisideda prie mokslinių publikacijų bei jaunų farmacijos specialistų rengimo.