Šis vaistų derinys skirtas palengvinti kosulį, atsirandantį dėl peršalimo, bronchito ar kitų kvėpavimo takų ligų. Vaisto sudėtyje esantis guaifenesinas priklauso atkosėjimą lengvinančių vaistų grupei – jis padeda suskystinti gleives, todėl tampa lengviau jas atsikosėti ir sumažinti užsikimšimą kvėpavimo takuose. Deksktrometorfanas yra kosulį slopinantis vaistas – jis slopina kosulio refleksą smegenyse, taip mažindamas kosėjimo poreikį.
Kaip vartoti
Vaistus vartokite taip, kaip nurodyta ant pakuotės arba kaip paskirta gydytojo. Šį vaistą galima vartoti su maistu arba nevalgius. Jeigu tai yra skystasis preparatas, dozę atidžiai atmatuokite specialiu matavimo šaukštu – nenaudokite įprastinio valgomojo šaukšto, nes taip galima suklysti. Miltelių pakuotes supilkite visą turinį ant liežuvio ir nurykite nekramtydami, o kapsules prarykite nesukramčius.
Vartojant šį vaistą, rekomenduojama gerti daugiau skysčių – tai padeda dar efektyviau šalinti gleives iš kvėpavimo takų. Dozavimas priklauso nuo jūsų amžiaus, sveikatos būklės bei to, kaip jūsų organizmas reaguoja į gydymą. Neviršykite nurodytos dozės ir nevartokite dažniau nei rekomenduota.
Netinkamas šio vaisto vartojimas, pavyzdžiui, per didelės dozės arba piktnaudžiavimas, gali sukelti rimtas organizmo reakcijas, tokias kaip traukuliai ar net gyvybei pavojingus sutrikimus. Jei simptomai nepraeina arba pradeda stiprėti, atsiranda galvos skausmas, išlieka aukšta temperatūra, ištinka bėrimas ar užsitęsęs stiprus gerklės skausmas, pasitarkite su gydytoju.
Ypatingas dėmesys vaikams
Nepatartina šio vaisto duoti vaikams jaunesniems nei 6 metų be tiesioginio gydytojo nurodymo. Yra preparatų formų (pvz., ilgai veikiančios tabletės ar kapsulės), kurios nerekomenduojamos jaunesniems nei 12 metų vaikams.
Galimas šalutinis poveikis
- Dažni šalutiniai reiškiniai: galvos svaigimas, mieguistumas, pykinimas, vėmimas.
- Šie poveikiai dažniausiai būna lengvi ir praeina savaime.
- Kilus bet kokiai alerginei reakcijai – atsiradus bėrimui, niežuliui, veido ar ryklės tinimui, stipriam galvos svaigimui ar kvėpavimo sutrikimams – nedelsiant kreipkitės į medikus.
Šis sąrašas nėra pilnas – jei pastebite kitokius nepageidaujamus simptomus, pasikonsultuokite su gydytoju arba vaistininku.
Naudojimo atsargumo priemonės
Prieš pradėdami vartoti, praneškite savo gydytojui ar vaistininkui apie bet kokias alergijas vaistų sudedamosioms dalims ar kitiems preparatams. Taip pat pasakykite, jei turite kvėpavimo sunkumų (pvz., sergate astma, emfizema ar lėtiniu bronchitu), išskiriate daug gleivių arba jūsų kosulys kartu su krauju. Taip pat pasitarkite, jei yra kepenų veiklos sutrikimų ar kitos rimtesnės sveikatos problemos.
Šis vaistas gali sukelti mieguistumą ar galvos svaigimą – nevairuokite ir nedirbkite su judančiais mechanizmais, kol neįsitikinsite, kad jaučiatės saugiai. Alkoholis ar kiti slopinantys preparatai gali stiprinti šiuos šalutinius poveikius.
Skystieji ar miltelių pavidalo vaistai kartais turi cukraus, alkoholio ar aspartamo. Sergant diabetu, kepenų ligomis, fenilketonurija ar kitomis ligomis, kai reikia riboti šias medžiagas, būtina pasitarti su sveikatos specialistu, prieš pradedant vartojimą.
Pasakykite gydytojui ar odontologui, jei prieš operaciją vartojate šį vaistą ar kitus preparatus. Nėštumo laikotarpiu vaistą vartokite tik įsitikinę jo reikalingumu, pasitarkite dėl naudos ir rizikos. Neaišku, ar guaifenesinas ir deksktrometorfanas patenka į motinos pieną – jeigu žindote, prieš vartodama būtinai pasitarkite su gydytoju.
Papildomi patarimai
- Šis vaistas nepagydo peršalimo ir nesutrumpina ligos trukmės.
- Nenaudokite šio vaisto, kad migdytumėte vaikus.
- Nepradėkite vartoti kitų vaistų nuo kosulio ar peršalimo, kurių sudėtyje gali būti tų pačių ar panašių veikliųjų medžiagų.
- Ligos simptomams lengvinti dažnai pakanka gerti daug skysčių, sudrėkinti patalpos orą, naudoti jūros vandenį nosiai.
Kilus bet kokių klausimų ar abejojant dėl vaisto saugumo ar veiksmingumo, visada kreipkitės į savo gydytoją arba vaistininką.

Licencijuota farmacininkė, įgijusi farmacijos daktaro (PharmD) laipsnį University of North Carolina at Chapel Hill, viename iš geriausių farmacijos universitetų JAV. Per daugiau nei 10 metų tarptautinės patirties Aistė dirbo tiek akademinėje, tiek klinikinėje aplinkoje – nuo tyrimų ligoninėje iki individualizuotų vaistų terapijos planų sudarymo. Ji specializuojasi farmakogenomikoje, vaistų sąveikų prevencijoje ir lėtinių ligų vaistiniame valdyme. Šiuo metu Aistė dirba konsultuojančiąja farmacininke prestižinėje Bostono klinikoje ir aktyviai prisideda prie mokslinių publikacijų bei jaunų farmacijos specialistų rengimo.