Topinis aliuminio chloridas dažnai skiriamas asmenims, kenčiantiems nuo gausaus prakaitavimo pažastyse, ant delnų ar pėdų. Ši priemonė naudojama kaip stiprus antiperspirantas, kuris padeda sumažinti nemalonų prakaito kiekį ir diskomfortą kasdienėje veikloje.
Kaip veikia topinis aliuminio chloridas?
Aliuminio chlorido preparatai išoriškai stabdo prakaito liaukų aktyvumą. Jie užkemša liaukų kanalėlius, taip sumažindami prakaito patekimą į odos paviršių – būtent dėl šios priežasties sumažėja prakaitavimas tose vietose, kur dažniausiai naudojama ši priemonė.
Galimos vaisto formos
Aliuminio chloridas skirtas naudoti ant odos ir yra gaminamas keliais skirtingais stiprumais. Dažniausios koncentracijos:
- 6,25 % tirpalas
- 12 % tirpalas
- 15 % tirpalas
- 20 % tirpalas
Vaistinės siūlo tiek skirtingo stiprumo, tiek skirtingų gamintojų produktus, kurie gali būti tiekiami kaip losjonai, purškikliai ar pieštukai (roll-on).
Laikymo sąlygos
Norint išsaugoti topinio aliuminio chlorido veiksmingumą, rekomenduojama jį laikyti kambario temperatūroje – tarp 20°C ir 25°C. Trumpam laikymui galimas platesnis temperatūrų diapazonas – nuo 15°C iki 30°C. Svarbu saugoti preparatą vėsioje, sausoje vietoje.
Galimi šalutiniai poveikiai
Naudojant šią priemonę dažniausiai pasitaiko odos sudirginimas ar bėrimas. Jei šie simptomai stiprėja arba vargina, patariama apie tai informuoti savo gydytoją.
Kada pasireiškia stipresnės reakcijos?
Retesniais atvejais gali atsirasti alerginės reakcijos, kurios reikalauja nedelsti ir kreiptis į medicinos įstaigą. Šie požymiai apima:
- Sunkumą kvėpuoti arba švokštimą
- Staigų širdies plakimą
- Kūno temperatūros pakilimą ar bendrą silpnumą
- Limfmazgių paburkimą
- Veido, burnos, liežuvio ar gerklės tinimą
- Rijimo sutrikimus arba gerklės susiaurėjimo jausmą
- Stiprų odos niežėjimą, dilgėlinę
- Pykinimą ar vėmimą
- Galvos svaigimą ar alpulį
- Skausmus pilvo srityje
- Nemalonų pojūtį sąnariuose
Naudojimo rekomendacijos ir atsargumo priemonės
Topinio aliuminio chlorido negalima tepti ant pažeistos, sudirgusios ar ką tik nuskustos odos. Geriausia šį preparatą tepti vakare, prieš miegą, nes jis turi veikti ant odos bent 6–8 valandas. Kitų dezodorantų ar antiperspirantų kartu su šiuo vaistu naudoti nepatariama.
Preparate esantys ingredientai gali sukelti alergines ar dirginančias reakcijas, todėl prižiūrėkite, kad šios priemonės nepatektų į akis – atsitikus taip, akis reikia nedelsiant skalauti vandeniu.
Kam nerekomenduojama naudoti?
Žmonės, kurie jautrūs ar alergiški aliuminio chloridui ar kitiems produkto sudedamiesiems, neturėtų jo naudoti. Taip pat svarbu pasitarti su gydytoju, jei turite inkstų veiklos sutrikimų ar itin jautrią odą.
Specialūs atvejai: nėštumas ir žindymas
Jei laukiatės ar planuojate pastoti, būtina pasitarti su gydytoju prieš pradedant naudoti šią priemonę. Tą patį reikėtų padaryti ir žindančioms moterims – specialistai įvertins galimą naudą bei riziką.
Sąveika su kitais preparatais ir mityba
Nėra žinoma, kad topinis aliuminio chloridas būtų nesuderinamas su kitais vaistais, maisto produktais ar alkoholiniais gėrimais. Nepaisant to, svarbu informuoti gydytoją apie visas vartojamas gydomąsias ar papildomas priemones.
Būkite atsargūs naudodami vaistus ir visuomet sekite gydytojo rekomendacijas, kad naudojimas būtų saugus ir efektyvus.

Licencijuota farmacininkė, įgijusi farmacijos daktaro (PharmD) laipsnį University of North Carolina at Chapel Hill, viename iš geriausių farmacijos universitetų JAV. Per daugiau nei 10 metų tarptautinės patirties Aistė dirbo tiek akademinėje, tiek klinikinėje aplinkoje – nuo tyrimų ligoninėje iki individualizuotų vaistų terapijos planų sudarymo. Ji specializuojasi farmakogenomikoje, vaistų sąveikų prevencijoje ir lėtinių ligų vaistiniame valdyme. Šiuo metu Aistė dirba konsultuojančiąja farmacininke prestižinėje Bostono klinikoje ir aktyviai prisideda prie mokslinių publikacijų bei jaunų farmacijos specialistų rengimo.