Erekcijos disfunkcija (ED) yra sudėtinga sveikatos būklė, apimanti tiek fizinius, tiek psichinius komponentus. Paradigma, kas sukelia ED ir kaip ji gydoma, per pastaruosius 50 metų pasikeitė nuo psichinio dėmesio prie fizinio. Tai iš dalies lėmė neinvazinių geriamųjų vaistų atsiradimas ir išsamesnis fizinių ED komponentų supratimas. Tačiau psichiniai erekcijos ir ED komponentai ir toliau atlieka reikšmingą, tačiau dažnai nepakankamai įvertintą vaidmenį, ir daugelis vyrų gali išspręsti ED spręsdami šiuos veiksnius. Nors atrodo, kad kai kurios erekcijos tiesiog „atsitinka“, daugeliui jų reikia, kad protas būtų aktyvuotas, įsitraukęs ar domėtis seksualine veikla. Kai kuriems vyrams tai lieka pasąmonės procesas, reiškiantis, kad vyrui nereikia aktyviai galvoti apie seksą, o jo protas yra atviras ir imlus dirgikliams ar pasąmonės mintims. Būtent dėl šios priežasties daugelis vyrų nepaiso proto vaidmens erekcijos procese, kol nepasireiškia ED.
Psichogeninis ED
Erekcijos disfunkcija skiriasi nuo daugelio kitų sveikatos sutrikimų. Kai kurie fiziniai negalavimai gali būti siejami su psichosomatinėmis priežastimis. Kitaip tariant, pačią fizinę ligą iš tikrųjų gali sukelti žmogaus protas. Ši koncepcija dažnai klaidingai taikoma ED, sukelianti painiavą ir kliūtis tinkamam gydymui. Nors kai kurie vyrai patirs ED kaip pagrindinių psichinės sveikatos būklių, tokių kaip stresas, pasireiškimą, proto vaidmuo erekcijoje yra didesnis. Erekciją palengvina tai, ką mąsto protas ir kaip jis apdoroja išorinę aplinką. Be tinkamos stimuliacijos ir noro erekciją pasiekti bus sunku, jei ne neįmanoma. Net ir tada, kai teikiama išorinė stimuliacija, protas turi tai apdoroti taip, kad kūnui būtų pranešta, kad seksualiniam sužadėtuvėms reikalinga erekcija. Kai tai neįvyksta, gali atsirasti ED: ne todėl, kad protas blokuoja kitaip natūralų procesą, o todėl, kad trūksta svarbaus erekcijos komponento (ty įtraukiančio proto).
Psichinės erekcijos disfunkcijos priežastys
Yra keletas psichinės sveikatos būklių, kurios gali prisidėti prie erekcijos problemų, įskaitant stresą, depresiją, nerimą dėl veiklos ir santykių problemas. Tai yra įprasta patirtis, su kuria dauguma žmonių susidurs jei ne reguliariai, tai tam tikru momentu. Dar svarbiau, kad reikia suprasti, kaip ši normali žmogaus patirtis veikia erekciją.
- Išsiblaškymas. Vyras turi domėtis seksualinės veiklos keliu, kad patikimai įgytų ir išlaikytų erekciją. Jei jis galvoja apie kitus dalykus arba jo protas yra užimtas streso ar nerimo, tai gali būti sudėtingesnė. Priešingu atveju tiesioginė seksualinė stimuliacija gali būti mažiau veiksminga, jei protas nėra imlus ir neįsitraukęs.
- Atmetimas. Vyras turi būti atviras ir imlus malonumui. Tačiau protas taip pat turi apdoroti ir interpretuoti tai, kas vyksta, protinį ar fizinį, kaip seksualinę stimuliaciją. Daugybė psichikos sveikatos problemų gali sukelti anhedoniją, ty malonumo praradimą iš anksčiau malonios veiklos. Net ir nesiblaškant ar be streso, anksčiau stimuliuojančios mintys, garsai, vaizdai ir veikla gali prarasti savo veiksmingumą kaip seksualinio susijaudinimo skatintojai dėl pripratimo, anhedonijos ir kitų psichinių veiksnių.
- Tikėjimai. Tai, ką vyras galvoja apie save, savo partnerę ir seksą, gali turėti įtakos tiek blaškymuisi, tiek seksualiniam potraukiui ir motyvacijai. Problemų gali kilti tada, kai vyrai jaučiasi esą nepakankamai vertinami arba turi žemą savivertę, prastą savigarbą arba patiria kūno įvaizdžio problemų ar santykių nesaugumo. Kiekvienas iš jų gali būti giliai įsišaknijęs ir trukdyti erekcijai tiek individualios, tiek partnerių seksualinės veiklos metu.
- Nerealūs lūkesčiai. Daugelis žmonių susikuria nerealius lūkesčius, susijusius su seksu. Vyrų lūkesčiai dažnai susiję su našumu ir partnerio reagavimu. Kai patirtis nepateisina lūkesčių, gali kilti nerimas dėl veiklos ir santykių. Kai kuriems vyrams gali būti naudingas pagrindinis lūkesčių nustatymas, o kitiems bus naudingas išsamesnis pažinimo pertvarkymas.
Esmė
Daugelis vyrų, patiriančių ED, nepatogiai galvoja, kad jų protas yra erekcijos nepasiekimo dalis, jei ne pagrindinis veiksnys. Dažnai psichogeninis ED gali pasireikšti net nesant dabartinių psichikos sveikatos problemų ar kančių, todėl gali būti sunkiau suvokti ir priimti. Šie vyrai gali greitai atmesti psichogeninio ED galimybę ir galiausiai nepaisyti svarbios sveikos erekcijos sudedamosios dalies. Tačiau kai vyrai, patyrę ED, gali atpažinti, kad jų protas visada susijęs su erekcija, pagalbos kreiptis tampa lengviau, o ED gydymas galiausiai gali duoti geresnių rezultatų.
Visuomenės sveikatos specialistė ir seksualinės sveikatos švietėja, besispecializuojanti reprodukcinės sveikatos ir intymių santykių srityje. Ji rašo straipsnius, skirtus padėti žmonėms suprasti ir puoselėti savo seksualinę gerovę, atsakant į svarbiausius klausimus apie kūną, emocijas ir santykius.
Greta baigė visuomenės sveikatos studijas Vilniaus universitete, o savo magistro laipsnį įgijo Londono higienos ir tropinės medicinos mokykloje (LSHTM), kur specializavosi seksualinės ir reprodukcinės sveikatos programų kūrime. Studijų metu ji dirbo su įvairiais projektais, kurių tikslas – skatinti atvirą diskusiją apie seksualinę sveikatą bei švietimą.
Greta tiki, kad seksualinė sveikata yra svarbi visapusiškos gerovės dalis, todėl savo straipsniuose ji pateikia praktišką ir moksliškai pagrįstą informaciją. Ji rašo apie įvairias temas: nuo kontracepcijos ir lytiniu keliu plintančių ligų profilaktikos iki emocinės intymumo svarbos ir sveikų santykių ugdymo.
Be straipsnių rašymo, Greta veda seminarus ir mokymus apie seksualinę sveikatą bei aktyviai dalyvauja diskusijose, siekdama sumažinti visuomenėje vyraujančius tabu. Kai ji nekuria edukacinio turinio, Greta mėgsta tyrinėti pasaulį, užsiimti joga ir tobulinti savo žinias apie žmogaus psichologiją bei gerovę.